4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Дали често ги триете очите: Лекарите објаснуваат зошто оваа навика може да биде опасна

Многу луѓе често несвесно ги тријат очите, а најчеста причина е сувоста на окото која предизвикува чешање. Сепак, како што предупредуваат лекарите, триењето на очите не е добро.

Привремено олеснување
Тоа може да обезбеди привремено олеснување, но може да предизвика долгорочни проблеми. Секогаш кога ќе го притиснете и триете окото, колагенот се протега навнатре, а кога ќе престанете, тој се враќа назад. Лекарите веруваат дека честото триење на очите може да ги ослаби колагенските влакна со текот на времето и да доведе до истенчување и промена на обликот на рожницата, што резултира со драстично влошување на видот.

Во прилог на ова тврдење, тие прикачија слика со магнетна резонанца која покажува што се случува со окото и како очното јаболко се движи во очниот отвор кога ги триеме очите. Затоа експертите нагласуваат дека е попаметно да избегнувате триење на очите, бидејќи можете да ги оштетите ако тоа го правите премногу напорно или премногу често.

Освен што ја оштетува рожницата и видот, пречестото триење на очите може да доведе до сериозна инфекција. Треба да посетите лекар ако почувствувате некој од симптомите како што се болка во очите, чувствителност на светлина, намален или заматен вид или црвенило на очите.

Што може да се случи поради триење на очите
– може да се појават темни кругови околу очите и брчки

– ако имате туѓо тело во окото, триењето на окото само ќе ја влоши ситуацијата

– вашите раце содржат повеќе бактерии од кој било друг дел од вашето тело, така што допирањето на очите со рацете е секогаш лоша идеја.

Рожницата е дел од окото што е најмногу изложен на надворешни влијанија и ја претставува првата линија на одбрана на нашето око. Светлината поминува низ рожницата, која на крајот стигнува до мрежницата и патува низ оптичкиот нерв до мозокот, каде што се формира слика врз основа на овие светлосни сигнали. Здравата рожница е мазна и тркалезна, а светлината што минува низ неа е непроменета и формира јасна слика.

Зошто често ги триеме очите?
Можеби твоите очи се уморни од гледање во компјутерот. Ако е така, правете чести паузи од работата на компјутер или одете на очен преглед за да бидете сигурни дека не ви требаат нови очила или леќи.

Ако предизвикувачот за триење на очите е алергија, обидете се да ги решите симптомите на алергија во консултација со вашиот лекар.

Што е кератоконус
Триењето на очите е поврзано и со кератоконус, состојба која се јавува кога рожницата постепено се испакнува нанадвор или добива зашилена форма. Ако имате кератоконус, рожницата има форма на купола и често нејзината површина е неправилна, па сликата што мозокот ја толкува е исто така искривена. Овој проблем со рожницата се јавува поради нејзиното истенчување и слабеење, а кога ќе стане премногу слаба, почнува да ја губи својата правилна форма.

Кератоконусот генерално се јавува за време на пубертетот и прогресивно напредува до средината на триесеттите години, кога почнува да забавува или дури целосно да престане да напредува. Оваа состојба може да се појави само на едното око, но обично ги зафаќа двете очи, при што едното око е повеќе погодено од другото.