4.8 C
Скопје
28. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Египет ја отфрли можноста за управување со безбедноста во Газа по конфликтот

Претседателот на Египет го отфрли американскиот предлог Египет да биде задолжен за управување со безбедноста во Газа по завршувањето на конфликтот, пишува Wall Street Journal.

Тие велат дека официјални лица од Египет се сретнале со шефот на ЦИА Вилијам Барнс во Каиро и рекле дека нема да се согласат со оваа можност додека палестинската управа не го преземе раководството во областа.

– Сиси и шефот на египетската разузнавачка служба Абас Камел разговараа за овој предлог со Барнс. Египетскиот претседател изјави дека неговата влада нема да игра улога во елиминацијата на Хамас затоа што ѝ треба групата да помогне во одржувањето на безбедноста на границата на земјата со Појасот Газа – истакнува WSJ.

САД во моментов ги разгледуваат опциите за ставање крај на конфликтот. Едниот вклучува вклучување на мултинационални сили во Газа, додека другиот вклучува воспоставување мировни сили како оние што следеа по договорот меѓу Египет и Израел од 1979 година, што би вклучило учество на силите на ОН.