8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Лондон украсен за божиќните и новогодишните празници

Во Лондон во тек се подготовките за божиќните и новогодишните празници.

Лондон, кој го посетуваат милиони туристи, за Божиќ и Нова Година се подготвува со украсни светилки во центарот на градот.

На улицата Оксфорд, позната шопинг улица во Лондон, беше поставена првата инсталација на божиќни светилки.

Инсталацијата се состои од 300.000 ѕвезди кои се напојуваат со LED светилки направени од рециклирана пластика, што ги прави поефикасни и еколошки.