23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

16-годишно момче загина по судир со полициски автомобил во близина на Париз

Француската влада повика на смиреност по смртта на 16-годишното момче, чиј мотор се судри со полициски автомобил на пат надвор од Париз.

Обвинителите рекоа дека ги истражуваат полициските наводи дека тинејџерот не застанал додека го возел својот мотокрос-велосипед по тротоарот и додека бегал, удрил во полициско возило на пресек.

Тие исто така рекоа дека двајца полицајци се во притвор во очекување на истрага за убиство од небрежност. Тинејџерот починал во болница од повредите што ги добил во судирот.

Пред два месеца француската полицијата застрела и уби 17-годишник со северноафриканско потекло на сообраќаен застој во париското предградие Нантер. Тој инцидент предизвика петдневни немири и грабежи во целата земја.

Владиниот портпарол Оливие Веран рече дека истрагата што е во тек ќе ги утврди точните околности на судирот.

„Очигледно, повикувам на смиреност, повикувам на воздржаност и внимателно размислување. Без разлика на тоа колку е драматична ситуацијата, потребни се одговори, кои сè уште ги немаме “, рече тој за радиото „Франс интер“.