15.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Во Хрватска уапсени полицајци, сексуално злоставувале жена

Како што соопшти денеска Полициското одделение во хрватското гратче Сењ, двајца полицајци од тоа полициско одделение се приведени поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело силување. Против нив е поднесена кривична пријава, се наведува во соопштението.

Силувањето го пријавила жена која од порано ја познаваат и двајцата полицајци.

Во соопштението до медиумите полицијата наведува дека „не може да соопшти повеќе информации за наведениот настан“ и „се со цел да се заштити жртвата на кривично дело од секундарна виктимизација“.

Тие денеска ќе бидат отстранети од должност.