16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Земјотрес во Турција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала го погоди турскиот регион Кахраманмарас.

Според информациите од турските медиуми, земјотресот е регистриран е во 11:58 часот по локално време.

Како што соопшти Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби, регистриран е земјотрес со јачина од 4,1 степени, а епицентарот бил во населбата Нурхак во Кахраманмарас.

Земјотресот се случил на длабочина од 6,99 километри.