23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Три лица загинаа во судир на два авиони над Украина

Украинското Државно биро за истраги објави дека ќе ја истражи авионската несреќа што се случи вчера во регионот Житомир.

Во несреќата загинаа тројца пилоти на украинските воздухопловни сили, меѓу кои и пилот познат по прекарот Џус. Тој бил член на 40-та тактичка воздухопловна бригада.

Достапните информации покажуваат дека два авиони за борбена обука L-39 се судриле на небото над регионот Житомир. Во моментов се вршат примарни истраги, увид на местото на настанот, распит на сведоци, а наредени се и голем број вештачења, пишува Украинска правда.

„Во моментов се спроведуваат примарни истражни дејствија, се врши увид на местото на инцидентот, се распитуваат сведоци, а определени се и комплет вештачења во рамки на кривичната постапка“, соопшти обвинителството.

Според Укринформ, предистражната постапка ја спроведува Државното биро за истраги.

Воздухопловните сили на вооружените сили на Украина на Телеграм ја потврдија авионската несреќа и информацијата за смртта на пилотите.

„Со жалење ве известуваме дека на 25 август 2023 година се случи страшна авионска несреќа во регионот Житомир. За време на борбена мисија, екипажот на два борбени тренажни авиони L-39 се судрија на небото. Сите тројца пилоти, за жал, почина. Истрагата е во тек“, стои во објавата.