23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Vlada.rs
Војна во УкраинаСВЕТ

Брнабиќ: Србија целосно го почитува територијалниот интегритет на Украина

Српската премиерка Ана Брнабиќ, учествувајќи преку интернет на самитот „Кримска платформа“, изјави дека Србија „не е вредносно неутрална“ и дека „целосно ги почитува територијалниот интегритет и суверенитет на Украина“, пренесоа белградските медиуми.

„Кримската платформа“ е меѓународна дипломатска иницијатива за консултации и координација, формирана на покана на Украина, и ги обединува украинските владини претставници и меѓународни експерти, чиј фокус се „критериумите за реинтеграција на Крим“ откога Москва го анектира украинскиот полуостров во 2014 година.

Брнабиќ истакна дека Србија жали за страдањата што ги претрпеа Украина и нејзиниот народ, пренесе Радио Слободна Европа.

„Ние ќе продолжиме да посветуваме посебно внимание на хуманитарната ситуација во Украина и ќе ѝ даваме помош за што сведочи нашата одлука да донираме стоки и лекови за ублажување на хуманитарните страдања“, рече Брнабиќ.

Србија е „вистински пријател“ на Украина, додаде таа. Брнабиќ ја истакна подготвеноста на Србија да учествува во повоената обнова на Украина и да ја поддржи нејзината европска интеграција пренесувајќи ги своите искуства.

Нејзиното учество на самитот „Кримска платформа“ следува по неделната средба меѓу украинскиот претседател, Володимир Зеленски, и српскиот претседател, Александар Вучиќ, на регионалниот состанок во Атина.