25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Британија ќе го прогласи „Вагнер“ за терористичка организација

Обединетото Кралство ќе ја прогласи групата „Вагнер“ како терористичка организација во рок од неколку недели, според владините инсајдери, кои зборувале за „Фајненшл тајмс“. Се очекува министерката за внатрешни работи, Суела Браверман, да го објави назначувањето набргу според овластувањата според законот за тероризам од 2000 година, објави весникот.

Велика Британија веќе воведе санкции за групата „Вагнер“, нејзиниот шеф Евгениј Пригожин и други поврзани личности, но беше критикувана дека не дејствува побргу за да го спречи растечкиот дофат на руската платеничка група.