Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пригожин првпат директно го повика Путин: го нарече среќен дедо, а потоа брутално го навредуваше

Лидерот на руската паравоена формација „Вагнер“, Евгениј Пригожин, првпат упати директен повик до рускиот претседател Владимир Путин нарекувајќи го дедо кој не гледа што се случува во неговата земја.

Имено, Пригожин објави видео во кое повторно жали поради недостигот на муниција и го обвинува руското Министерство за одбрана за тоа што доцни ветената испорака, пишува „Киев пост“.

„Некои луѓе се борат и штедат резерви, а други собираат резерви наместо да ги снабдуваат војниците на фронтот. И наместо да потрошат граната, да го убијат непријателот, да ги спасат животите на нашите војници, тие ги убиваат нашите војници“, рече Пригожин.

Потоа, според многумина, тој директно му се обратил на Путин.

„А среќниот дедо мисли дека сè е добро. И што треба да направи државата понатаму? Господ да ги благослови сите“, рече Пригожин.

Неговите последователни изјави во голема мера ги подгреаја сомнежите дека дедото е, всушност, Путин.

„Но, што треба да направи државата, што да прават нашите деца, внуци и иднината на Русија и како да ја добиеме војната ако случајно, претпоставувам, излезе дека овој дедо е целосно ѓубре“, додава тој.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе