13.8 C
Скопје
31. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

НАТО активира мисија за брз одговор: Авиони Ф-35 бркаа руски МиГ-31 и СУ-27

Норвешките вооружени сили активираа два борбени авиони Ф-35 во мисијата за брз одговор на НАТО. Авионите биле испратени откако два руски воени авиони биле откриени надвор од норвешкиот воздушен простор северно од Финмарк.

Руски воени авиони Су-24 и МиГ-31 биле пресретнати во меѓународниот воздушен простор од два норвешки Ф-35 испратени во мисија за брз одговор (КРА) од воздухопловната база Ивенес, соопштија норвешките вооружени сили.

Руските борбени авиони полетаа од полуостровот Кола. Во меѓувреме, норвешките вооружени сили објавија слики од руските МиГ-31. Со порастот на регионалните тензии, ваквите пресретнувања се се почести.

Пред 6 дена, два норвешки F-35 распоредени како дел од северниот KRA на НАТО полетаа од аеродромот Евенес за да пресретнат руски авион Ил-38.

Двата руски авиони дојдоа од воздухопловната база Североморск-1 на полуостровот Кола. И Ту-142 и Ил-38 се сместени во базата. Авионите наводно биле во потрага по подморници на НАТО за време на операциите над Баренцовото Море.

Целта на воздухопловната политика на НАТО е да се одржи безбедноста на воздушниот простор на Алијансата. НАТО вели дека тоа е колективен напор и бара постојано присуство на борбени авиони и екипажи подготвени брзо да одговорат на повредите на воздушниот простор.

Норвешкиот воздушен простор никогаш не бил навлезен од руски авиони во постсоветската ера. Сепак, како редовна операција на НАТО за заштита на воздушниот простор, Норвешка сè уште испраќа ловци за да ги пресретнат Русите.

Во меѓувреме, Норвешка е домаќин на две големи воени вежби на НАТО: Заеднички Викинг и Заеднички воин.