Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Обилни дождови во Турција ги поплавија шаторите во кои живеат жртви од земјотресот

Обилни врнежи во југоисточна Турција им предизвикуваат проблеми на жртвите што останаа без своите домови во регионот погоден од земјотресот. Во Искендерун, во провинцијата Хатај, дождот ги поплави шаторите, објави новинската агенција ДХА.

На снимките се гледаат бари и кал околу шаторот.

Опозицискиот политичар Канан Кафтанчиоглу на „Твитер“ сподели видео на кое се гледа жена како плаче и се обидува да извади вода од шаторот.

Кафтанчиоглу рече дека луѓето сè уште не биле сместени на безбедно, како што беше ветено, повеќе од еден месец по земјотресот.

Во земјотресот на турско-сириската граница пред пет недели, само во Турција загинаа повеќе од 48.000 луѓе. Стотици илјади луѓе останаа без покрив над главата и живеат во шатори.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган исто така вети дека ќе ги обнови куќите во регионот погоден од земјотресот во рок од една година. Во Турција во моментот има изборна кампања, граѓаните на 14 мај ќе избираат нов парламент и нов претседател.