Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Ковачевски: Мицкоски е човек без став, визија и одлучност, затоа е во заложништво на Левица и Апасиев

„Левица и нејзиниот претседател Апасиев се најголема опасност за продолжување на европскиот пат на нашата држава. И уште поголема опасност е дека таа партија го зема во заложништво претседателот на ВМРО-ДПМНЕ затоа што тој е слаб, без став, без визија“ изјави премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференцијата со неговиот албански колега, Еди Рама.

Тој додаде дека човек без став, визија и одлучност лесно може да биде земен во заложништво, што токму сега се случува во македонската опозиција.

„Сметам дека на таков политички пироман, не смее да му се дозволи да го прекине европскиот пат на државата“ рече Ковачевски.

Премиерот додаде дека продолжувањето на европскиот пат на земјава зависи од нас, од пратениците во Собранието кои имаат одговорност пред своите деца, пред децата на нивните пријатели и роднини да донесат одлука со која ќе обезбедат иднина што значи членство во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе