Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Локално

Средба Таравари – Гир

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, во рамките на проектот „ЕУ за тебе“, денеска во просториите на општината го пречека амбасадорот на Европската Унија, неговата екселенција, Дејвид Гир.

На средбата се разговараше за важни прашања како што се децентрализацијата на локалната власт, континуираното зајакнување на младите и младинските центри во Гостивар, прекуграничната соработка, миграцијата и одличните меѓуетнички односи кои се пример за нашата земја.

Градоначалникот Арбен Таравари му се заблагодари на амбасадорот Дејвид Гир за континуираната европска финансиска поддршка за развојот на општина Гостивар, развојот на невладиниот сектор и проектите што се реализираат во општина Гостивар.

На средбата се разговараше и за членството на Северна Македонија во Европската Унија, за отворањето на билатералниот скрининг минатата недела и што значи тоа за нашата земја. Таравари го увери амбасадорот Гир за безрезервна поддршка за европскиот пат на Република Северна Македонија, посакувајќи овој процес да помине брзо и да се претвори во опипливи промени за животот на граѓаните, со правда, развиена економија и благосостојба за сите.

Амбасадорот Дејвид Гир ја истакна поддршката на Европската унија за европскиот пат на Северна Македонија и изрази подготвеност за продлабочување на соработката со општина Гостивар.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе