16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

ВНИМАВАЈТЕ! ЈАГОДИТЕ СЕ ПРВИ НА ЛИСТАТА: Овие овошја и зеленчуци содржат најмногу пестициди!

Според непрофитната американска организација (EWG), и покрај миењето на повеќе од 65 отсто од овошјето и зеленчукот, остануваат штетните хемикалии кои предизвикуваат голем број проблеми и болести.

Хемикалиите кои превентивно делуваат против паразити и болести имаат штетно влијание врз здравјето на луѓето и предизвикуваат бројни компликации. Пестицидите кај луѓето го зголемуваат ризикот од неплодност, дијабетес, хормонална нерамнотежа и рак. Затоа, се препорачува добро да се мијат зеленчукот и овошјето пред употреба и да се лупат доколку е потребно.

Според истражувањето на EWG за 2022 година, зеленчукот, кој е меѓу најздравите намирници поради своите придобивки, е на самиот врв на листата на храна со најмногу пестициди. Имено, дури 60 отсто од испитаните зелки содржат канцерогени материи.

Ова е списокот на намирници со најмногу пестициди: јагоди, спанаќ, кељ, нектарини, јаболка, грозје, пиперки, цреши, праски, краставици, целер, домати, компири…

Можеби ќе ве интересира

Евтино и навистина делува: Со овие трикови ќе ги избелите забите со овошје

M T

ВКЛУЧЕТЕ ГО ВО ВАШАТА ИСХРАНА- Секојдневното консумирање на ова овошје промовира долговечност

M T

Исчистете го зеленчукот и овошјето од пестициди: Едно овошје е убедливо НАЈЛОШО

M T

Лесен оброк со тестенини и зеленчук

M T

БЕЗ МАКИ ДО ИДЕАЛНА ЛИНИЈА! Јадете само половина од ова овошје пред ПОЈАДОК и УНИШТЕТЕ ГО САЛОТО!

M T