16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Не го фрлајте КАФЕТО! – Искористете го за да ги исчистите ОВИЕ ПЕТ РАБОТИ во вашата кујна

Талогот од кафе е абразивен, што го прави одличен чистач за тенџериња, тави, рерни и фиоки во фрижидер со непријатен мирис. Чистењето на овие тешки кујнски дамки често може да изгледа како бесконечна работа, но талогот може да биде брзиот одговор што го барате.

Зачуваниот талог можете да го користите за следните работи

1. Чистење садови

Грубата текстура на меленото кафе го прави идеален за чистење на тавите кои тешко се чистат – и е многу подобро за животната средина од абразивните сунѓери. Сè што треба да направите е да измешате две до три лажички талог со топла вода и сапуница и да ги истриете садовите со мек сунѓер додека не се исчистат. Кафето е природен одмастувач, па вашите садови за кратко време ќе бидат беспрекорни.

2. Чистење на скарата и рерната

Отстранувањето на нечистотијата, маснотиите и нечистотијата од вашата рерна не е лесна задача. Сепак, киселоста на кафето е одлична за отстранување на цврсти дамки. Потопете ги решетките за скара во мијалник околу 45 минути во раствор од топла вода и неколку лажици талог и ќе видите дека цврстите дамки ќе се стопат, оставајќи ви скара која е како нова. Ова исто толку добро функционира и за скара.

3. Фрижидер и освежувач на кофи

Кујнските канти и фрижидери се магнет за бактерии и непријатни мириси, но кафето е уште една одлична тајна состојка која може да помогне засекогаш да се елиминираат лошите мириси. За да го пробате ова дома, се што треба да направите е да го ставите талогот од кафе во шолја, па во фрижидер. Кафето е одличен апсорбирач на мириси, така што може да се користи за да се направи вашиот фрижидер да мириса свежо. Истото може да се направи со вашата кофа; само ставете една лажичка кафе на дното пред да ја ставите кесата за ѓубре и сите лоши мириси ќе исчезнат.

4. Површинско чистење

Кафето е одлично и за отстранување на дамките од плочките кои тешко се чистат – измешајте неколку лажички остатоци од сапун и ќе имате сопствено средство за чистење на површините. Овој метод може да се користи и на дрвени површини кои имаат гребнатини – натопете една лажичка кафе во топла вода и нежно тријте ја површината. Ова ќе ја намали појавата на гребнатини и дамки“.

5. Одблокирајте го мијалникот

Кујнскиот мијалник не пропушта вода? Обидете се да истурите талог од кафе во мијалникот, а потоа течен сапун и зовриена вода. Ова ќе ви помогне да ги отстраните сите блокади и да го ослободите мирисот од одводот за кратко време.

Можеби ќе ве интересира

Најкремастиот сладолед од кафе: Вистинско летно освежување за сите сетила

M T

Дејвид Бекам ги насмеа фановите со видеo од Јадран: Не можам ни кафе да се напијам на мир

M T

Еве зошто е поздраво кафето без млеко и шеќер

M T

Дали пиете кафе за да се разбудите? Има еден многу подобар пијалок

M T

ВАЖНА Е ВИСТИНСКАТА МЕРКА – Една и пол до три и пол шолји кафе дневно, помал ризик од смрт

M T

Престанале да пијат кафе ТРИ МЕСЕЦИ: Еве ги резултатите

M T