Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Дали сте пробале ДИЕТА СО КРАСТАВИЦА: За 7 дена, 7 килограми помалку?

Покрај тоа што е богата со хранливи материи како што се витамините Б, Ц и Е, калциум, цинк, магнезиум и влакна, краставицата има и детоксикациски својства.

Редовното консумирање краставица ќе помогне да се исчисти телото од токсини, да се исчисти дигестивниот тракт, но и да се забрза метаболизмот.

Тој е и моќен диуретик бидејќи помага да се отстрани вишокот вода од телото, па затоа е незаменлив во сите диети и програми за детоксикација.

А луѓето велат дека со оваа диета, краставицата ви помага да изгубите до седум килограми за само една недела.

Појадок: чинија салата од краставици и две варени јајца.

Ужина: Едно јаболко или праска и пет сливи.

Ручек: Чинија салата од краставици и парче тост.

Ужина: Шејк од краставици.

Вечера: 300 грама од кое било овошје.

Салата од краставици

400 грама краставица.

200 милилитри јогурт или кисело млеко.

Кромид.

Малку сол.

Шејк од краставици
Во блендер ставете една краставица, едно јаболко и една рака спанаќ и веднаш испијте.

Секако, како и пред секоја друга диета, секогаш треба да се консултирате со лекар пред да ја започнете оваа.

Можеби ќе ве интересира

Ова се три најчудни начини за слабеење за кои ДУРИ и лекарите велат дека НАВИСТИНА делуваат

M T

Изборот на храна е важен: Со ОВАА тридневна диета губите и до 4 килограми

M T

Како краставиците влијаат на вашето здравје: Тие содржат влакна, витамини и МНОГУ вода

M T

ХРАНА ЗА ЗДРАВО СРЦЕ – Нутриционистите советуваат која диета е најдобра за кардиоваскуларни пациенти

M T

Ќе ви ја олесни исхраната: Пет намирници кои се одлични сојузници во елиминирање на вишокот килограми

M T

ЛЕБ КОЈ ТОПИ МАСТИ – Првото јадење што го исфрлате од исхраната кога започнувате диета, но грешите

M T