32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

ЧУВАЊЕТО НА МЛЕКО ВО ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ Е ГОЛЕМА ГРЕШКА: Кога ќе ја видите причината, НИКОГАШ нема да го повторите тоа

Скоро сите го оставаме млекото во вратата од фрижидерот. Сепак, постои причина зошто не треба да го правиме ова.

Имено, експертите велат дека млекото ќе трае подолго доколку не го оставаме во вратата од фрижидерот и дека има помали шанси да се расипе.

“Вратата е значително потопла од останатиот дел од внатрешноста на фрижидерот. Доколку сте забележале дека млекото брзо се расипува, ставете го на средина бидејќи е најладно”, велат експертите. Сосовите имаат подолг рок на траење за да можат да стојат на вратата. Сепак, секогаш внимавајте фрижидерот да не е преполн.

Ако ги наредените производите еден врз друг, ќе се спречи циркулацијата на студениот воздух. Тоа значи дека фрижидерот ќе биде преоптоварен и храната побрзо ќе се расипува.

Значи, голема е можноста да се појават бактерии кои можат да предизвикаат стомачни проблеми.

Можеби ќе ве интересира

Еве зошто е поздраво кафето без млеко и шеќер

M T

Не секој сака да пие млеко: Со помош на неколку вкусни оброци ќе го надополните калциумот како од шега

M T

Дали ги чувате доматите во фрижидер: Во еден случај тоа не е добра идеја

M T

Банани во фрижидер – Добра или лоша идеја

M T

ЗОШТО ЗАМРЗУВАЧОТ НЕМА СВЕТЛИНА, А ФРИЖИДЕРОТ ИМА? Причината е за заштеда на пари – Еве како

M T

ДАЛИ ИМАТЕ НЕСОНИЦА? Ако испиете шолја млеко со овие 3 ПРИРОДНИ состојки, ќе заспиете како бебе

M T