27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Мажите преплашени: Дали мастурбацијата навистина предизвикува ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА?

Се повеќе мажи го имаат истото прашање – дали мастурбацијата може да предизвика опаѓање на косата, а лекарите конечно дадоа одговор.

Без разлика дали сакаме да признаеме или не, во последно време се почесто се зборува за последиците од мастурбацијата.

Така неодамна имавме можност да дознаеме на која возраст не треба да мастурбираме, која поза е најдобра за мастурбација, но и искуството на маж кој итно бил хоспитализиран поради ова задоволство.

Овој пат експертот за трансплантација на коса д-р Умар Ахмад открива дека мажите често го прашуваат дали мастурбацијата предизвикува опаѓање на косата.

Многумина од нив забележале ќелавост, а како што истакнува докторката, сè повеќе ги има оние кои ја поврзуваат со мастурбацијата. Како што открил, мастурбацијата може да предизвика опаѓање на косата, но под еден услов: ако го правите тоа премногу често.

Д-р Ахмад објасни дека витаминот А е важен за опаѓање на косата и дека мажот ќе мора да мастурбира без престан за да забележи каква било разлика. Ако постојано мастурбирате, тогаш вашиот проблем не е косата, забележува тој.

„Треба да имате прилично сериозен недостаток на витамин А за вашата коса да почне значително да опаѓа. „Теоретски, ако премногу мастурбирате, косата може многу да ви падне“, вели тој.

Доколку ви недостасува витамин А, лекарска препорака е здрава исхрана богата со витамини и минерали. Покрај тоа, постојат специјални додатоци во исхраната, но тие не треба да се земаат ако веќе консумирате здрава храна.

„Ако имате здрава и урамнотежена исхрана, веројатно не мора да одите по тој пат, но ако јадете брза храна два пати на ден, тоа би можело да биде нешто за размислување“, вели д-р Ахмад.

Можеби ќе ве интересира

НЕМА ВЕЌЕ ДИЛЕМА: Психолозите открија кој повеќе ги нервира жените – сопругот или децата?

M T

Мажите мразат кога жената ја прави ОВАА работа во кревет, но тоа не го признаваат

M T

Пчели нападнале двајца мажи во Словенија, еден починал на пат кон болница

M T

Еве што се случува со телото и умот ако мастурбирате 3 пати неделно

M T

Тест со чаша вода: Еве четири начини да бидете сигурни дека вашата коса е здрава

M T

Пет работи за сексот што мажите сакаат жените да ги знаат! – Еве за што се работи

M T