Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикВо тренд...

Најголемата комета што некогаш е видена ќе помине низ Сончевиот систем

Комета каква што досега не е видена во историјата е на пат да помине низ внатрешниот дел на Сончевиот систем за помалку од една деценија, но астрономите велат дека тоа не е причина за загриженост.

„Кометата 2014 UN271“ првпат беше забележана за време на мисијата за истражување на темната енергија во 2014 година, но набљудувачите не знаеја дека податоците укажуват токму на таа комета се до овој месец, објавија научните списанија.

Откриена е и именувана од Педро Бернардинели и Гери Бернштајн, така што е позната и како „Комета Бернардинели-Бернштајн“.

„Имавме привилегија да ја откриеме можеби најголемата комета некогаш видена, или барем поголема од која било што досега сме ги проучувале и ја фативме доволно рано за луѓето да гледаат како се развива кога се приближува кон Сонцето и се загрева“, рече Бернштајн од Универзитетот од Пенсилванија.

„Кометата не го има посетено Сончевиот систем повеќе од три милиони години“, посочи тој.

Поради својата големина, некои ја нарекоа „мега комета“. Се проценува дека е широка од 94 до 370 километри. За споредба, Халеевата комета е широка околу 5,5 км.

Се смета дека астероидот кој играл улога во истребувањето на диносаурусите бил широк околу 11 километри кога го погодил Јукатан, создавајќи кратер широк 200 километри.

„Доколку „мега комета“ ја погоди Земјата, тоа би било катастрофално, со глобални последици и климатски промени. Ако ја промаши земјата и падне во океанот, најверојатно ќе предизвика цунами“, сметаат експертите.

Сепак, напоменувааат дека Земјаните не треба да се грижат.

Иако кометата е огромна, потребен е телескоп за да се набљудува, бидејќи нејзината орбита е многу далеку од Земјата. Ќе биде невозможно да се види сè додека не се приближи до внатрешноста на Сончевиот систем, дури и со најсилниот телескоп. Ова значи дека астрономите не знаат точно кога следната комета со долг орбитален период ќе помине низ нашиот систем се додека не се приближи до Сонцето.

Другите комети кои почесто кружат околу Сонцето се попредвидливи.

Исто така, постои можност мега кометата на Бернардинели-Бернштајн да „приреди шоу“ на своето прво патување низ внатрешноста на Сончевиот систем во далечна иднина, така што може да ги изненади набљудувачите десет години однапред.

НАСА вели дека вакви комети, кои имаат орбитални периоди подолги од 200 години, веројатно потекнуваат од Оортовите облаци.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Историски момент: НАСА успешно се судри со вселенското летало Дарт со астероидот Диморфос

M T

Фасцинантно: телескопот на НАСА сними галаксии оддалечени 180 милиони светлосни години од Земјата

M T

Новата ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање, ќе орбитира околу Месечината

M T

„Хабл“ ја сними најголемата комета досега, која се приближува до Земјата

M T

Безос ја тужи НАСА за изборот на Илон Маск, на кого му додели 2,9 милијарди долари за летало на Месечината

M T

Шефот на НАСА за снимките од НЛО: „Мислам дека не сме сами“

M T