Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » наса
МозаикНаука

Историски момент: НАСА успешно се судри со вселенското летало Дарт со астероидот Диморфос

M T
Вселенското летало Дарт што денеска го лансираше НАСА, директно се судри со астероид, со што успешно заврши мисијата за „спасување“ на Земјата. Необичниот настан се...
CentarМозаикНаука

Фасцинантно: телескопот на НАСА сними галаксии оддалечени 180 милиони светлосни години од Земјата

M T
Вселенскиот телескоп Хабл продолжува да не воодушевува со фотографии од вселената. Овој пат НАСА објави фотографија од галаксијата NGC 1961, која е оддалечена од нас...
СветНаука

Новата ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање, ќе орбитира околу Месечината

M T
Џиновската лунарна ракета на НАСА, Space Launch System, го започна своето бавно, повеќечасовно патување до лансирната рампа во средата. Во меѓувреме се прават подготовки за...
БизнисСвет

Безос ја тужи НАСА за изборот на Илон Маск, на кого му додели 2,9 милијарди долари за летало на Месечината

M T
Компанијата „Блу ориџин“ на американскиот милијардер Џеф Безос ја тужеше американската влада поради одлуката НАСА да ѝ додели на компанијата на Илон Маск – „СпејсX“...
МозаикВо тренд...

Најголемата комета што некогаш е видена ќе помине низ Сончевиот систем

M T
Комета каква што досега не е видена во историјата е на пат да помине низ внатрешниот дел на Сончевиот систем за помалку од една деценија,...