Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » комета
МозаикНаука

„Хабл“ ја сними најголемата комета досега, која се приближува до Земјата

M T
Вселенското тело, со пречник од 130 километри, кое се приближува кон нашето Сонце, е „чудовиште“ меѓу кометите и е 50 пати поголемо од јадрото на...
МозаикВо тренд...

Најголемата комета што некогаш е видена ќе помине низ Сончевиот систем

M T
Комета каква што досега не е видена во историјата е на пат да помине низ внатрешниот дел на Сончевиот систем за помалку од една деценија,...