16.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикНаука

Фасцинантно: телескопот на НАСА сними галаксии оддалечени 180 милиони светлосни години од Земјата

Вселенскиот телескоп Хабл продолжува да не воодушевува со фотографии од вселената. Овој пат НАСА објави фотографија од галаксијата NGC 1961, која е оддалечена од нас околу 180 милиони светлосни години.

Неодамна објавената слика од вселенскиот телескоп Хабл на НАСА ја покажува галаксијата NGC 1961 како ги расплетува своите прекрасни спирални „краци“.

Блескавите сини предели на светли млади ѕвезди ги обложуваат правливите спирални краци што се навиваат околу светлиот центар на галаксијата.

NGC 1961 е тип на галаксија AGN со активно галактичко јадро. Средните спирали лежат помеѓу спиралните галаксии „пречкасти“ и „непречкасти“, што значи дека немаат добро дефинирана лента на ѕвезди во нивните центри.

Галаксиите AGN имаат многу светли центри кои често го надминуваат остатокот од галаксијата на одредени бранови должини на светлината. Тие веројатно имаат супермасивни црни дупки во нивните јадра, кои испуштаат светли млазови и ветрови кои ја обликуваат нивната еволуција. NGC 1961 е прилично вообичаен тип на AGN, кој емитира наелектризирани честички со ниска енергија.

Податоците користени за креирање на оваа слика доаѓаат од два извора. Биле проучувани претходно ненабљудуваните галаксии Арп, како и претходниците и експлозиите на различни супернови.

Галаксијата NGC 1961 е оддалечена од нас околу 180 милиони светлосни години и се наоѓа во соѕвездието Камелопардалис.

Фото: НАСА

Можеби ќе ве интересира

Историски момент: НАСА успешно се судри со вселенското летало Дарт со астероидот Диморфос

M T

Новата ракета на НАСА се подготвува за првото лансирање, ќе орбитира околу Месечината

M T

Безос ја тужи НАСА за изборот на Илон Маск, на кого му додели 2,9 милијарди долари за летало на Месечината

M T

Шефот на НАСА за снимките од НЛО: „Мислам дека не сме сами“

M T

Најголемата комета што некогаш е видена ќе помине низ Сончевиот систем

M T