35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

На Хрватска ѝ недостасуваат работници, најмногу бараат келнери, готвачи…

Недостатокот на угостителски работници е резултат на кризата и односот на владата кон секторот, сметаат угостителите.

Туристи пристигнуваат во Хрватска, но кој ќе им служи? Побарувачката за работници деновиве е зголемена во споредба со предикризната 2019 година.

Келнерите и готвачите се најбарани, но ги има сè помалку, бидејќи има и побарувачка во странство, а годинава немаше увоз на работници од други земји.

Границите се отвораат, времето станува поубаво – сите предуслови за почеток на туристичката сезона ги има – недостасува само квалитетна работна сила што успешно ќе се вклопи во угостителската индустрија, пишуваат хрватските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Камион удри во автобус во Индија, има најмалку 18 загинати работници

M T

Шахпаска за „Коха“: Со законската мерка „Недела – ден на неделен одмор“ го остваруваме барањето на работниците

M T

Царовска од Битола: ВМРО-ДПМНЕ никогаш не се усрами и не се извини што нашите граѓани ги нудеше како евтина работна сила

M T