Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде вонредно метео предупредување: Следуваат пообилни врнежи од дожд и ќе преминат во снег на повисоките места

Утре ќе има врнежи од дожд, особено во попладневните и вечерните часови, кога на места ќе бидат пообилни.

Ќе дува засилен ветер од југозападен правец, кој кон крајот на денот ќе го промени во северен и во текот на ноќта кон среда ќе услови врнежи од снег освен на планините, и на некои повисоки места.

Во среда ќе продолжи да дува засилен северен ветер што ќе предизвика дополнителен пад на дневната температура.

Прогноза за 15.04.2020
Минимална температура: -1°C до 6°C
Максимална температура: 10°С до 17°C
Претпладне променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието.

Прогноза за 16.04.2020
Минимална температура: -4°C до 3°C
Максимална температура: 15°C до 22°C
Сончево и топло со слаб до умерен северозападен ветер

Прогноза за 17.04.2020
Минимална температура: -2°C до 5°C
Максимална температура: 18°C до 24°C
Сончево и топло со слаб до умерен северен ветер.

Можеби ќе ве интересира

Невреме, па пеколни температури – Метеоцентар со детална прогноза за празниците

CENTAR MKD

Викенд со драстичен пад на температурите, а некаде ќе врне снег – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

УХМР издаде метео предупредување: Студен бран со ветер, дожд и снег низ Македонија

CENTAR MKD