Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија Во тренд...

Отворени се 50 илјади работни места во Македонија, а минималната плата скокна за 60 отсто

илустрација

Отворивме нови 50 илјади работни места, невработеноста е на најниско историско ниво од 17.5 отсто рече заменик претседателката Шекеринска на граѓанската трибина „На прав пат“ во Берово.

-Но, не се само работните места. Ги покачивме и платите. Минималната плата порасна неколку пати, вкупно за 5.500 денари. Тоа е зголемување од над 60%. Ќе продолжиме и понатаму затоа што трудот на работниците мора да се цени. Затоа, очекувам наредната година ново покачување на минималната плата, рече Шекеринска.

Заменик претседателката на СДСМ пред беровчани додаде дека единствени против покачувањето на минималната плата се ВМРО-ДПМНЕ, но концептот на СДСМ за враќање на парите кај граѓаните дава одлични резултати и ќе продолжиме по вистинскиот пат.

-Единствени кои беа против покачувањето на платите беа ВМРО-ДПМНЕ. Ние покажавме дека може, дека не треба да се даваат пари за споменици и жални врби туку за граѓаните. Покрај минималната плата ќе го имаме и на пакетот дополнителни реформи со кои ќе покажеме дека растат и на пензиите. Просечната плата дополнително порасна за 2 илјади денари и тој тренд ќе продолжи, рече Шекеринска.

Можеби ќе ве интересира

Субвенциите за купување на куќа или стан од 50.000 евра можат да стигнат до 20.000 евра: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

CENTAR MKD

СДСМ: Програмите на нашите кандидати за градоначалници го имаат најдоброто – важни и реално остварливи проекти за подобар животен стандард

M T

СДСМ победува во Битола, открива анкетата на агенцијата Стратум Р&Д напрачана од “Макфакс.

M T