Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон.

Ердоган во телефонскиот разговор со Џонсон ја претставил целта на операцијата „Извор на мирот“. Турскиот претседател нагласил дека оваа операција ќе продолжи сѐ до целосно елиминирање на терористичката закана на ПКК/ЈПГ и ДЕАШ во северниот дел на Сирија.

Ердоган рече дека на овој начин на Сиријците кои биле принудени да ги напуштат своите домови, ќе им се овозоможи на доброволен и безбеден начин да се вратат во своите домови.

Британскиот премиер, за време на телефонскиот разговор, го повикал Ердоган да ја запре воената операција во Сирија и истакнал дека Велика Британија и другите земји се подготвени да ги поддржат разговорите за прекин на огнот.

На 9 октомври, Ердоган го објави започнувањето на операцијата „Извор на мирот“ во Северна Сирија против ПКК и терористичката група ИД./Makfax