Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Ова се најпознатите пророштва на Нострадамус кои се исполниле

Пред 488 години, во Салон-де-Прованс на југот на Франција починал Мишел де Нотрдам, попознат како Нострадамус.

Нострадамус е најпознат како јасновидец, но бил и лекар, козметичар и љубител на астрономијата.

Во 1555 година, Нострадамус ги напишал своите пророштва, кои подоцна станале познати. Многумина сметаат дека пророштвата на Нострадамус се исполнуваат.

Неговото најпознато пророштво е она за трите „антихриста“.

Првиот „антихрист“ се смета дека е Наполеон. Неговото пророштво вели:

„Во близина на Италија ќе се роди владетел чие раѓање ќе го чини целото кралство. Тој ќе биде сметан за џелат повеќе отколку принц.“

Следниот антикрист, кој Нострадамус го нарекол „човек извалкан со убиство и непријател на човековиот вид“, се смета дека е Адолф Хитлер:

„Ќе се роди дете од сиромашно семејство во најдлабоките делови на западна Европа кое со говорот ќе привлече многумина, а неговата слава ќе се прошири во источното царство.“

Третиот антихрист, според некои, е Садам Хусен или Осама бин Ладен бидејќи Нострадамус предвидел дека тој ќе дојде од блискиот исток:

„Наследникот на Мухамед ќе се роди во една арапска земја. Тој ќе влезе во Европа носејќи син турбан и ќе биде ужас за човештвото, најголем хорор дотогаш.“

Нострадамус пишувал и за настан сличен на терористичките напади на 11 септември во 2001 година:

„Небото ќе гори на четирисет и пет степени. Ќе дојде оган во новиот голем град. Оган ќе го уништи новиот голем град. Ќе тече крв и ќе нема милост за никого.“

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе