29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Само една голтка наутро: Тенот е посвеж, изгледот подмладен, црниот дроб поздрав

Црниот дроб во нашиот организам има улога на фабрика за крв. Учевствува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага во зајакнување и стимулација на варењето во организмот. Црнот дроб исто така ја чисти крвта и ги елиминира сите отрови и нечистотии од неа.

Можеме да заклучиме дека чист црн дроб донесува здравје, виталност, енергија, убав изглед и добро расположение.

Најдобро средство за превенција на здравјето на црниот дроб е негово секојдневно чистење – секое утро на празен желудник испијте лажичка маслиново масло измешана со лажичка сок од лимон. Потоа, можете да уживате во доручекот.

Овој „коктел“ можете да го правите цел живот, бидејќи двете состојки се обични животни намирници.

После месец дена ќе почувствувате промени. Вашиот изглед ќе се подобри, ќе исчезнат темните кругови под очите, тенот ќе стане посвеж, а изгледот подмладен. Цревата ќе работат како часовник, ќе заборавите на затвор и проблеми со варењето. Ќе се чувствувате здраво и полни со енергија.