33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » научници
Centar Здравје

Научниците открија: Еве кога се активира вирусот на херпес

M T
Откако ќе се заразите со вирусот на херпес, тој ќе остане да демне во вашето тело и само почекајте ја приликата. Научниците сега открија како...
Centar Мозаик Наука

Мистерија – Научниците збунети од чудните појави на Нептун: „Не знаеме што се случува“

M T
Не е неопходно да се погледне премногу далеку во вселената за да откриете нешто неочекувано. Нашиот Сончев систем се уште крие многу изненадувања. Токму кога...
Centar Мозаик

Научниците изненадени од случајното откритие: Што се случува во мозокот на човек кој умира

M T
Новите податоци до кои дошле научниците сосема случајно сугерираат дека животот всушност би можел да „прелета“ пред нашите очи додека умираме. Тим од научници тргна...
Мозаик

Научници шокираа: Балканот бил посебен континент

M T
Балкандолија, како што се нарекуваше заборавениот континент, се наоѓаше меѓу Европа, Африка и Азија и беше мост за цицачите од Азија до Европа, тврди група...
Коронавирус Свет ТОП ВЕСТИ

Кинески истражувачи тврдат: Клучот за контрола на вирусот е развојот на вакцини

M T
Клучот за контрола на вирусот е развојот на вакцини кои се поефикасни во спречувањето на инфекцијата, тврдат кинеските истражувачи. Дури и со глобална стапка на...
Свет Мозаик

Руски научници создадоа супстанца која го продолжува животот и лечи многу сериозни болести

M T
Првиот целосно природен метод во светот за добивање течен медицински пектин, природен голтач на токсин, го развија руски научници и експерти од Државниот универзитет во...
Мозаик Здравје

Телесниот часовник може да се забави или забрза: Научниците објаснуваат што точно се случува во телото за време на попладневната дремка

M T
Навиката за попладневна дремка е добро позната во медитеранските земји. Тоа е краткотраен сон кој благотворно делува на умот и телото, смирува, лекува, го зајакнува...
Коронавирус Свет

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

M T
Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа можат полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е ген кој ја намалува сериозноста...
Коронавирус Свет Во тренд...

Добра вест – Научници открија антитела кои го неутрализираат омикрон

M T
Научниците идентификуваа антитела кои ги таргетираат непроменетите делови на коронавирусот, кој продолжува да мутира и еволуира, а откритието претставува промена што може да доведе до...
Мозаик

Научниците откриваат: Дали знаеме што се случува непосредно пред човек да умре и дали тој момент може да се препознае?

M T
„Ништо во животот не мора, освен да се умре“, е стара поговорка која ја слушаме од мали нозе. А наскоро сфаќаме дека е повеќе од...
Коронавирус Свет

Научниците тврдат дека откриле кој бил првиот познат случај на коронавирус

M T
Научник кој ги проучувал јавните извештаи за рани случаи на корона во Кина, во четвртокот објави дека претходната истрага на Светската здравствена организација веројатно направила...
Коронавирус Свет

Научници од Оксфорд открија ген кој двојно го зголемува ризикот од смрт од Ковид-19

M T
Научниците од Универзитетот Оксфорд открија ген кој го удвојува ризикот од откажување на белите дробови и смрт од ковид. Имено, тие тврдат дека 60 отсто...
Свет

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

M T
Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските промени за 30 години или...
Свет

Следува потоп – научниците со предупредување за климатските промени

M T
На Европа и се закануваат големи поплави, како оние што неодамна ги погодија Германија и Белгија, а опасноста од излевање е зголемена за девет пати,...
Коронавирус Свет

Американски научници против вирусот развиваат нова и поефикасна заштита од хируршките маски

CENTAR MKD
Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс во американскиот град Кембриџ развиваат термичка маска што на 90 степени ќе убива патогени на коронавирусот и ќе...