19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarНаука

Научниците збунети бидејќи моќниот телескоп Џејмс Веб „гледа“ работи во вселената што не треба да бидат таму

Во текот на изминатите неколку недели, ултрамоќниот вселенски телескоп Џејмс Веб (JWST) на НАСА му овозможи на човештвото некои невидени погледи во најоддалечените делови на нашиот универзум.

И не е изненадувачки, некои од овие блескави нови набљудувања покренаа повеќе прашања отколку одговори.

Долго време, на пример, научниците веруваа дека најстарите галаксии во универзумот се мали, донекаде хаотични и искривени системи. Но, според Вашингтон пост, сликите направени од JWST открија дека овие галаксии се шокантно масивни, а да не зборуваме за балансирани и добро обликувани – откритие што ги предизвикува и веројатно ќе ги преработи долгогодишните сфаќања за потеклото на нашиот универзум.

„Моделите едноставно не го предвидуваат ова“, вели Гарт Илингворт, астроном од Универзитетот во Калифорнија, Санта Круз. “Како го правите тоа во вселената толку рано? Како да формирате толку многу ѕвезди толку брзо?”

Постарите снимки од вселената – направени од неодамна деактивираниот вселенски телескоп Хабл – се чини дека го потврдуваат широко распространето верување дека раните галаксии биле хаотични, случајни места. Сепак, JWST се чини дека покажува дека тие наоди биле илузија заснована на ограничените способности на Хабл.

„Мислевме дека раниот универзум е хаотично место каде што ги има сите овие грутки од формирање на ѕвезди и работите се збркани“, рече Ден Ко од Научниот институт за вселенски телескоп, подоцна додавајќи дека, пред JWST да биде лансиран во орбитата, сликите на Хабл „Недостасуваа сите поладни ѕвезди и постари ѕвезди“: „Всушност видовме само топли, млади ѕвезди“.

Времеплов
Иако овие наоди ја изненадија научната заедница, тие воопшто не се причина за вознемиреност. Големите технолошки достигнувања, во астрономијата и пошироко, имаат долга историја на создавање периоди на големи научни откритија.

Во моментов, навистина се чувствуваме како да сме во еден од тие моменти, а денешните откритија би можеле да ја постават основата за идни откритија, дури и ако тие доаѓаат децении подоцна.

И навистина, откритијата како овие значат дека JWST го прави токму она што го сакаат научниците – открива нови, возбудливи работи за нашиот прекрасен универзум, одговара на стари прашања и покренува нови на патот.

ФОТО: НАСА

Можеби ќе ве интересира

Научниците со најави: Климатските промени може да имаат разорен ефект врз источниот Медитеран

M T

НЕ УБИВАЈТЕ ПАЈАЦИ – Еве како тие можат да бидат многу корисни

M T

Нов телескоп открива судири на мртви сонца познати како неутронски ѕвезди

M T

Научниците открија: Еве кога се активира вирусот на херпес

M T

Мистерија – Научниците збунети од чудните појави на Нептун: „Не знаеме што се случува“

M T

Научниците изненадени од случајното откритие: Што се случува во мозокот на човек кој умира

M T