Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Научниците откриваат: Дали знаеме што се случува непосредно пред човек да умре и дали тој момент може да се препознае?

„Ништо во животот не мора, освен да се умре“, е стара поговорка која ја слушаме од мали нозе. А наскоро сфаќаме дека е повеќе од вистина. Смртта е неизбежна и затоа се трудиме да не размислуваме за неа.

Но, дали знаеме што се случува непосредно пред човек да умре и дали тој момент може да се препознае?

Еден експерт рече дека „смртниот штракаат“ е знак за сигурна смрт што го чека некого во следните 23 часа.

Овој феномен се јавува во време кога едно лице не може да голта. Човек кој е блиску до смртта ќе дише поинаку, а тој уникатен звук е дел од тој феномен, вели др. Даниел Марел, од Американскиот универзитет во Алабама. Иако звукот е страшен, лекарите уверуваат дека личноста не чувствува никаква болка. Во такви случаи, медицинскиот персонал може да му помогне и да ја ублажи болката на пациентот со тоа што ќе го сврти на страна за да му ги исчисти дишните патишта. Други знаци кои укажуваат на брза смрт се: збунетост, често прозевање за да се добие повеќе кислород, губење на свеста и релапс, инконтиненција, промена на мирисот на телото, анксиозност, темни модринки, лупење на кожата.

Минатата година неврологот др. Камерон Шо откри што се случува 30 секунди пред некој да умре. Тој вели дека во првите 10 до 20 секунди го губиме чувството за себе, ја губиме смислата за хумор, способноста за размислување. Тој тврди дека навистина има светлина на крајот од тунелот, но тоа не мора да значи дека има живот после смртта, пишуваат медиумите.

– Знаеме дека оваа појава се јавува во моментот кога мозокот повеќе не прима кислород – нагласи тој. Во тој момент човекот навистина ќе размисли за својот живот и некои спомени и ќе му се чини како животот да му лета пред очи. И сите вонтелесни искуства не се реални, тоа е само трик на нашиот мозок, нагласува д-р Шо.

Можеби ќе ве интересира

Зеленски: Русија насекаде остава смрт, мора да одговара за тоа

M T

Научниците со најави: Климатските промени може да имаат разорен ефект врз источниот Медитеран

M T

Научниците збунети бидејќи моќниот телескоп Џејмс Веб „гледа“ работи во вселената што не треба да бидат таму

M T

НЕ УБИВАЈТЕ ПАЈАЦИ – Еве како тие можат да бидат многу корисни

M T

Почина Михаил Горбачов

M T

Жена избодена до смрт на политички фестивал во Шведска

M T