Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Маричиќ денес е домаќин на министрите за Европа на Финска и Ирска

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ќе биде домаќин на неговите хомолози од Ирска и Финска,Томас Бирн, и Тити Тупураинен, со кои ќе оствари работна средба, по што ќе следува заедничка прес-конференција.

Во фокусот на разговорите ќе биде пристапниот процес на Северна Македонија во Европската унија, новиот француски предлог, дијлогот со Бугарија, како и унапредувањето на билатералната соработка и односите во регионот.

Во рамките на нивната еднодневна официјална посета на Скопје, ирскиот министер за европски прашања,Томас Бирн, и министерката за европски прашања на Република Финска, Тити Тупураинен, ќе остварат средби и со претседателот на државата, Стево Пендаровски и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, по што делегациите ја продолжуваат својата мини турнеја на Западен Балкан во соседна Албанија.

Прес-конференцијата, која ќе започне во 15:15 часот ќе може да се следи во живо на следниот линк: https://youtu.be/MxwHejDy8kM

Можеби ќе ве интересира

Маричиќ: Со европската перспектива обезбедуваме повеќе европски програми и нови можности за младите

M T

Маричиќ: Судските реформи се клучни за забрзување на евроинтеграциите

M T

Маричиќ: Во преговарачката рамка нема ниту едно прашање поврзано со историјата и Протоколот

M T

Маричиќ: Важно е и опозицијата да биде вклучена во преговорите, верувам дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја сфати тежината на овој процес

M T

Бислимоски: Интерконекторот помеѓу Северна Македонија и Грција е клучен енергетски инфраструктурен објект во снабдувањето со природен гас

M T

Маричиќ: Државниот завод за статистика се подготвува за спроведување попис на земјоделство во 2023

M T