16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » фабрика
СВЕТ

Експлозии во фабрика за оружје во Бугарија, тројца загинати

M T
Две силни експлозии ја потресоа фабриката за оружје „Арсенал“ во Казанлак, јавија бугарските медиуми, наведувајќи дека се уште не е позната причината за несреќата. Во...
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Русија тврди дека зазела фабрика во Мариупол

M T
Руските вооружени сили ја окупираа фабриката „Илјич“ во Мариупол, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков. „Во градот Мариупол, руските трупи и...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Експлозија во фабрика во Јужна Кореја – Загинаа четири лица

M T
Во експлозија во фабриката на јужнокорејската петрохемиска компанија „Yeochun NCC“ (YNCC), во пристанишниот град Јеосу, загинаа четири лица, а четворица се повредени, соопшти денеска противпожарната...
БИЗНИС

„Самсунг“ во Тексас ќе гради фабрика за чипови од 17 милијарди долари

M T
Компанијата „Самсунг“ планира во текот на наредните три години да изгради фабрика за полуспроводници вредна 17 милијарди долари во близина на Остин, Тексас, како дел...
МАКЕДОНИЈА

Кумановец почина во пожар во поранешна фабрика

M T
На 10.11.2021 во 15.05 часот во СВР Куманово било пријавено дека настанал пожар во помошен објект од поранешна фабрика на ул.„Доне Божинов“ во Куманово, сопственост...
МАКЕДОНИЈА

Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето на нова фабрика за кабли во Сарај

M T
Градоначалникот Петре Шилегов, заедно со премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Артан Груби, министрите за финансии, Фатмир Бесими и за економија Крешник Бектеши и градоначалникот на Општина...
БИЗНИССВЕТ

Се влошува глобалниот недостиг од компјутерски чипови – се затвораат фабрики за автомобили

M T
Глобалниот недостиг на компјутерски чипови се влошува, поради што некои американски производители на автомобили привремено ги затворија фабриките, вклучувајќи ги и оние што прават популарни...
ТЕМАБИЗНИС

Македонско-холандска компанија почна со производство на стакло во ТИРЗ Тетово

CENTAR MKD
Македонско-холандската компанија „Глас Флекс“ почна со производство на стакло во ТИРЗ Тетово. Министерот за економија, Крешник Бектеши, кажа дека ќе бидат вработени 300 луѓе. „Чест...