9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Во камион кај Велес пронајдени 30 мигранти, возачот приведен

На наплатната станица „Отовица” во Велес полициски службеници од СВР Велес забележале камион, при што возачот го напуштил местото на настанот.

Подоцна, на 500 метри од наплатната станица, полициските службеници го привеле С.С.(38) од Скопје, а по преглед во возилото биле пронајдени 30 мигранти од Авганистан, Сирија и Сомалија.

За настанот е известен јавен обвинител, мигрантите се сместени во Прифатниот центар Винојуг. С.С. бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Ноќеска, пак, околу 2>00 часот на обиколница Табановце, полициски службеници од Полициска станица Сопот забележале автомобил „опел корса“ како остава тројца мигранти и го напушта местото.

Возилото било сопрено во с.Воиновиќ, Kумановско, при што било констатирано дека возилото го управувал Д.С.(41) од Велес.

Мигрантите се предададени во Транзитен центар Табановце. Д.С. бил лишен од слобода и предаден на полициски службеници од Полициска станица Куманово за понатамошна постапка.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Куманово и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Можеби ќе ве интересира

Европол со кампања за пронаоѓање бегалци

M T

Приведени двајца лихвари од Штип

M T

Приведени крадци во Скопје, украденото вратено на сопственикот

M T