Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

Нова опција на Вибер: Толку е добра што веднаш ќе почнете да ја користите

Нова опција на Вибер: Толку е добра што веднаш ќе почнете да ја користите Корисниците на Вибер отсега на располагање ќе имаат уште една опција – можност за размена на фотографии и видеа кои ќе бидат избришани после гледање. По…

Промените на Фејсбук скапо го чинеа Цукерберг – изгуби 3 милијарди долари

Цената на акциите на компанијата Фејсбук падна за 4,5%, откако основачот на социјалната мрежа, Марк Цукерберг најави воведување на големи промени во начинот на прикажување вести. Со тоа според светските агенции, 33 -годишниот Цукерберг кој…

(Видео) За помалку од една година оваа компјутерска игра стана најпродаваната на сите…

Видеоиграта Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG) го промени светот на гејмингот за помалку од 12 месеци, а сега и официјално PUBG стана најдобро продавана игра за компјутери на сите времиња. За подемот на оваа видеоигра…

Генијално: Обичен прозор во два потези се претвора во балкон

Познатата данска компанија Velux, позната по производство на прозори, понудила решение за сите оние кои не можат да си дозволат балкон. Velux конструирал прозор кој во два потези се претвора во мини балкон. Кога конструкцијата е…

Заледените реки и снегот ќе станат честа појава – не очекува „мини ледено доба“

За 12 години, на Земјата ќе почне ново „мини ледено доба“, кое накратко ќе го прекине глобалното затоплување, тврдат британски и руски научници. Истражувањето кое заедно го спровеле британски и руски научници покажува дека до 2030 година…

Досега невидено: Кинезите тестираат соларен автопат со проѕирен асфалт (Видео)

Делница на автопат со соларни панели, долга еден километар, отворена е во Кина поради тестирање. Соларните панели се поставени под пат околу градот Хинан на истокот од Кина, а самата површина на патот е проѕирна, како би можела сончевата…

Паметни лежечки полицајци: Еве што се случува кога автомобилот ќе се приближи

Постојат многу начини да го успорите возилото, но повеќето не се многу ефикасни. Во Мексико размислуваат за промена на стратегијата. Лежечките полицајци се непријатни, посебно во град, поради што одлучиле да тестираат модерни лежечки…

„Епл“ се извини поради забавените ајфони и понуди поевтини батерии

Јавните извинувања не се нешто по што е позната компанијата „Епл“, но технолошкиот гигант овој пат им се извини на потрошувачите во врска аферата поради која веќе му се заканува колективна тужба. Како што призна и самата компанија,…

Готови куќи: Ги купувате во продавница, а вселиви се за 24 часа

Градежните иновации низ светот секојдневно не воодушевуваат и не поттикнуваат на размислување дали воопшто е можно да видиме такви градби. Но, дали некогаш сте слушнале за куќи кои се купуваат во продавница и се склопуваат во рок од 24…

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа (Видео) „Japan Airlines“ инвестирал 10 милиони долари во старт-ап компанијата „Boom Technologies“ од Денвер, која има намера до средината на следната деценија…