Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

Кинеската вселенска станица ќе падне на Земјата – би можела да падне на територија…

Вселенската станица Тиангонг-1, тешка 8,5 тона го забрзува својот неконтролиран пад, а нејзиниот контакт со Земјиното тло би требало да се случи помеѓу 24 март и 19 април, наведува Европската вселенска агенција. Тиангонг (во превод…

Тестирана руска нуклеарна подводна ракета со неограничен домет (Видео)

Русија работи на повеќенаменска нуклеарна подморница без екипаж. „Успешно е тестирана главната компонента на новото оружје: нуклеарен погонски систем“, изјавил главниот заповедник на Руската морнарица адмирал Владимир Корољов.…

„Хуавеј“ и „Асус“ ќе го следат трендот на „ајфон Х“?

Судејќи според фотографиите што излегоа на социјалните мрежи, компаниите „Хаувеј“ и „Асус“ ќе го следат трендот што го постави „Епл“ со новиот „ајфон Х“, со екран по целата површина на телефонот и мал зарез на врвот, каде што е…

Само еден твит на Кајли Џенер ја урна вредноста на „Снепчет“

(МИА) – Само еден твит на ријалити ѕвездата Кајли Џенер за социјалната мрежа „Снепчет“ предизвика пад од 1,3 милијарди долари или осум отсто од вредноста на акциите на оваа компанија. - Отвара ли некој воопшто „Снепчет“ или само јас...…

„Спејс икс“ лансираше сателити за глобален интернет во орбитата

(МИА) - „Спејс икс“ на Илон Маск, основач на компанијата за производство на електрични автомобили „Тесла“, денеска во орбитата лансираше ракета со сателити за обезбедување на „глобален интернет“. Како што јави дописникот на МИА од…

Јапонски електричен суперавтомобил постигнува брзина од 0-100 км/ч за само 1.92 секунда…

Јапонски електричен суперавтомобил постигнува брзина од 0-100 км/ч за само 1.92 секунда (Видео) Веднаш на почеток мораме да ви кажеме дека автомобилот има тркачки гуми, така што не се работи за 100% производна верзија, но без оглед на…

Погледнете како овој противтенковски митралез пробива низ метални плочи како низ сирење

Погледнете како овој противтенковски митралез пробива низ метални плочи како низ сирење! Наречена „Lahti L-39“, оваа полуавтоматска пушка испукува 20мм противтенковски куршуми кои како од шега ги пробиваат сите видови оклопи.…

(Видео) Кинезите претставија летечко такси

Кинеската технолошка компанија EHang Inc. минатата недела го претстави првиот дрон во светот способен за превоз на патници. Такси-дронот со назив еhang 184 своето деби го доживеа во јужниот кинески град Гуангжоу. Придвижуван е од…

Кинезите претставија летечко такси – еве како изгледа (Видео)

Кинеската техно компанија EHang Inc. минатиот вторник го претстави првиот дрон на светот способен да превезува патници. Такси-дронот е претставен во јужниот кинески град Гуангхзоу. Со него управува автоматски систем за летање, така…

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли

Вакво нешто не сте виделе: Специјален камион кој за еден час произведува 15.000 цигли Неверојатен видеозапис прикажува еден специјален камион како со голема брзина и леснотија прави цигли. Оваа машина за само еден час произведува 15.000…

Фејсбук воведува „дислајк“

Компанијата Фејсбук официјално почнала да ја тестира оваа можност во четвртокот и тоа на пет отсто од корисниците на апликацијата Фејсбук на Андроид во САД, како би дознале дали коментарите на некои објави се неприкладни. Но, за разлика…

Нова опција го тресе интернетот: Инстаграм воведува нешто што на милиони корисници нема да…

Многумина од нас секојдневно прават скриншотиви, а потоа тие слики ги чуваме за себе или ги праќаме кај некој пријател за заедно да ги прокоментираме. Отсега, тоа нема да биде така лесно. Социјалната мрежа Instagram отсега ќе праќа…

Таен безбедносен код на „Епл“ протече во јавноста

Таен дел на софтверот на ајфоните протече во јавноста. Тоа може да претставува проблем за „Епл“ затоа што може да им овозможи на хакерите да упаднат во добро чуваниот систем на компанијата. Во врска со скандалот, од „Епл“ за „Бизнис…

Ново истражување тврди: Луѓето кои се често на интернет се помалку религиозни

Истражувачи од приватен христијански универзитет во САД откриле дека луѓето кои често користат интернет се помалку религиозни, пренесува „Индипендент“. Истражувањето беше објавено во „Списанието за научно истражување на религијата“…

Револуција во транспортот: Летечкото такси „Airbus“ го изведе својот прв лет, во продажба…

Летечките такси се уште поблиску до реалноста откако оваа недела „Airbus“ за првпат го тестираше своето беспилотно летало во САД. „Vahana“ е целосно електрично и автономно летало кое полетува вертикално, а неговиот прототип во средата…

Снимка од Марс како никогаш досега: Роверот „Кјуриосити“ сними неверојатна панорама, сè…

Снимка од Марс како никогаш досега: Роверот „Кјуриосити“ сними неверојатна панорама, сè непознато за човечките очи Новообјавена снимка од Марс го открива теренот на еден од нашите нјаблиски вселенски соседи, кој е дом на истражувачкото…

Ви здосади бричењето на стар начин со жилети? Погледнете го овој ласерски брич (Видео)

Ви здосади бричењето на стар начин со жилети? Погледнете го овој ласерски брич (Видео) Брич кој не ја иритира кожата, бричи перфектно, и не произведува никаков отпад... Звучи совршено зар не? Токму тоа била инспирација за тимот на…

Започнува сериско производство на нов калашников – еве како изгледа (Видео)

Започнува сериско производство на нов калашников - еве како изгледа (Видео) Произведувачот на огнено оружје Калашников започна сериско производство на унапредената верзија на пушката АК-12. Испораката на првата серија за руските сили…

(Фото) Дознајте колку пати ви е погледнат профилот на Инстаграм

Инстаграм развива опција која на корисниците на апликацијата ќе им покажува колку пати други корисници на мрежата го посетиле нивниот профил. Информациите ќе бидат прикажани на врвот на профилот, а ќе бидат толку забележливи што практично…