Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Технологија

Досега невидено: Кинезите тестираат соларен автопат со проѕирен асфалт (Видео)

Делница на автопат со соларни панели, долга еден километар, отворена е во Кина поради тестирање. Соларните панели се поставени под пат околу градот Хинан на истокот од Кина, а самата површина на патот е проѕирна, како би можела сончевата…

Паметни лежечки полицајци: Еве што се случува кога автомобилот ќе се приближи

Постојат многу начини да го успорите возилото, но повеќето не се многу ефикасни. Во Мексико размислуваат за промена на стратегијата. Лежечките полицајци се непријатни, посебно во град, поради што одлучиле да тестираат модерни лежечки…

„Епл“ се извини поради забавените ајфони и понуди поевтини батерии

Јавните извинувања не се нешто по што е позната компанијата „Епл“, но технолошкиот гигант овој пат им се извини на потрошувачите во врска аферата поради која веќе му се заканува колективна тужба. Како што призна и самата компанија,…

Готови куќи: Ги купувате во продавница, а вселиви се за 24 часа

Градежните иновации низ светот секојдневно не воодушевуваат и не поттикнуваат на размислување дали воопшто е можно да видиме такви градби. Но, дали некогаш сте слушнале за куќи кои се купуваат во продавница и се склопуваат во рок од 24…

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа (Видео) „Japan Airlines“ инвестирал 10 милиони долари во старт-ап компанијата „Boom Technologies“ од Денвер, која има намера до средината на следната деценија…