Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Свет

Русија се заканува дека ќе ги забрани Франс 24 и Дојче веле

Русија се заканува дека може да им ги одземе руските дозволи за работа на телевизискиот канал Франс 24 и на германската медиумска куќа Дојче веле поради кршење на рускиот медиумски закон. Руската агенција „Роскомнадзор“ го соопшти тоа…

Силен потрес од 6.1 степени според рихтер

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтерова скала, го погоди тихоокеанскиот брег на Мексико, соопшти Геолошкиот институт на САД. Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. Епицентарот на потресот се…

Потоп во Србија: Библиски поплави го зафатија нашиот северен сосед

Страшни поплави кои медиумите ги оценуваат како "библиски" ја зафатија Србија денеска. Медиумите јавуваат дека покрај големата драма во Нови Сад, каде возач беше заробен во својот камион, една жена е полесно повредена,…

Халкидики: Туристите пливаат додека багерите ги уредуваат плажите

По силното невреме и поплавите кои изминативе денови ја зафатија Грција, посебно полуостровот Халкидики, времето денеска било претежно сончево, а ситуацијата на местата погодени од бурата постепено се нормализира, пренесуваат тамошните…

Ципрас: Двете земји ги надминаа разликите и создаваат надежна иднина

Верувам дека историјата ќе ги оправда прогресивните сили и во двете земји, кои ги надминаа разликите од минатото и заедно создаваат надежна иднина, напиша Алексис Ципрас на „Твитер“, по состанокот на Европската социјалистичка партија.…

Голема трагедија денеска: Седумгодишно дете почина додека возело велосипед

Седумгодишно дете од Врбас, Србија настрадало во необјаснети околности , неофицијално дознава српски Курир. 7- годишниот Алекс и неговата сестра Николина во предппладневните часови си возеле велосипед, а после неколку часа не се вратиле…

Познат музичар многу смрдел, па авионот морал принудно да слета: Потоа следувала голема…

Рускиот музичар Андреј Сучилин предизвикал принудно слетување на авион на компанијата Трансавија, поради неподносливата миризба која се ширела од него. – Мирисаше како да не се избањал со недели. На неколкумина патници им се слоши,…

Италија ќе ја видите само на разгледница, им порача Салвини на невладините организации кои…

Италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео Салвини, им порача на невладините организации кои им помагаат на мигрантите во Медитеранот дека италијанските пристаништа ќе бидат затворени за нив во текот на целото лето.…

(Видео) Најмалку деветмина загинати откако цистерна експлодира среде сообраќаен метеж

Камион кој превезувал нафта експлодирал среде сообраќаен метеж во Нигерија, при што загинале најмалку девет лица, а најмалку пет лица се повредени, соопштија официјални лица. https://www.youtube.com/watch?v=_MfiYeDlNyE Цистерната се…

Туск: Рано е да се зборува за успехот на договорот за миграција

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск рече дека одлуките за миграцијата од Самитот на ЕУ се најлесниот дел од целиот процес. „Премногу е рано да се зборува за успех. Ова е најлесниот дел од задачата во споредба со она што нѐ…

ЕУ постигна договор за мигрантите

Лидерите на Европската Унија, по 10-часовните разговори, доцна синоќа постигнаа договор за мигрантската криза. „Лидерите на 28-те земји членки се договорија околу заклучоците од самитот, вклучувајќи го и прашањето за миграциите“, објави…

Студент по теологија го удрила струја додека правел селфи качен на воз

Романските власти соопштија дека 21-годишен маж бил примен во болница, кога се качил на воз за да направи селфи и во таа прилика го удрила струја. Портпаролката на полицијата, Елена Велтер изјави дека се работи за студент по теологија,…

Матис: Сојузот САД-Јапонија е камен-темелник на регионалната стабилност

Сојузот меѓу САД и Јапонија е клучен за мирот во Индо-пацифичкиот Регион, изјави министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис. Тој вети дека САД нема да попуштат во однос на Северна Кореја во Азија, откако Трамп објави крај на заедничките…

Путин откри нешто што досега не се знаеше: После ова веќе ништо нема да биде исто

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руското нуклеарно вооружување со години, а можеби и со децении е пред тоа од другите држави. Обраќајќи се на дипломците од Воената академија, Путин изјави дека новите оружја во голема мера ја…

Масакр на новинари – убиецот влетал во редакција, убиени најмалку четворица

Напаѓач влегол во редакцијата на весник во Анаполис, во американската сојузна држава Мериленд каде што убил неколку лица, по што бил уапсен од полицијата. Напаѓачот упаднал во редакцијата на Капитал газет и наводно е уапсен. Според…

Коѕијас добил 800 писма со закани поради преговорите за името

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, неодамна јавно зборуваше за зголемениот говор на омраза во Грција и рече дека тоа веднаш треба да биде прекинато. Во интервјуто за грчкото радио „Њуз 247“, Коѕијас рече дека поседува…

Иран ќе ги турне САД на колена, се закани Рухани

Соочен со унилатералните американски санкции, Иран нема да потклекне пред притисоците и ќе ги реши сите проблеми без да ги жртвува својот национален дигнитет и слободата, изјави иранскиот претседател Хасан Рохани, пренесува „Спутник“. Тој…

Ердоган нема да ја продолжи вонредната состојба во Турција, но продолжуваат масовните…

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, се договорил со своите владини партнери да не ја продолжуваат вонредната состојба во земјата, која истекува во јули, пренесува„ Дејли сабах“. Вонредната состојба беше воведена по неуспешниот…

Турција: Полиција изврши претрес во просториите на опозициски портал

Полицијата во Турција изврши претрес во канцеларијата на опозицискиот информативен портал Сендика во Истанбул. Претресот е извршен по спроведените апсења на поддржувачи на кандидатот на главната опозициска Републиканска народна партија…

Столтенберг: Го поздравувам самитот Путин-Трамп, бидејќи верувам во дијалог

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорениот самит меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, истакнувајќи дека верува во дијалогот. „Го поздравувам самитот Путин-Трамп, бидејќи верувам…