Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Спорт

Шпанците безмилосни: Мурињо е како остарена рок-ѕвезда за пензионери

Шпанските медиуми беа, нормално, воодушевени од успехот на Севилја, која првпат влезе во четврт-финалето на Лигата на шампионите со импресивна 2:1 победа над неинсирираниот Манчестер јунајтед и нивниот „остарен“ стратег Жозе Мурињо. Во…

Сон Хеунг-Мин мора да оди во војска, Тотенхем две години без него?

Тотенхем може да остане без еден од своите најдобри играчи Сон Хеунг-Мин дури две години бидејќи тој мора да ја изврши својата обврска кон татковината – двегодишната служба во армијата. 25-годишниот Сон мора да помине 21 месец воена…

Хамилтон: Ред бул можат да бидат најбрзи во Мелбурн

Светскиот шампион на Мерцедес, Луис Хамилтон стравува дека со едно подобрување пред Австралиското ГП, тимот на Ред бул можат да го имаат најбрзиот болид за првата трка од сезоната. Додека Ферари доминираше според времињата на двата теста…

Мбапе ги спасуваше ПСЖ по моментот на лудост на Мота

Килијан Мбапе постигна два гола за да ги предводи Пари Сен-Жермен до 2:1 победа над Анжер во првиот меч од 31. коло на францускиот шампионат, надминувајќи ги проблемите на домашниот тим по црвениот картон за бруталниот старт на Тијаго Мота.…

Меси не игра поради „лични причини“, чека поднова?

Лионел Меси нема да биде во составот на Барселона за дуелот од шпанското првенство против Малага поради неодредени „лични причини“. Барселона потврди дека рекордниот стрелец на клубот нема да биде во составот за дуелот со Малага во 20.45…

Рашфорд ги „реши“ Ливерпул

Маркус Рашфорд како да сакаше да покаже дека треба да биде постојано стартер во тимот на Жозе Мурињо, откако во 10 минути постигна два гола и беше одлучувачкиот човек во 2:0 победата на Манчестер јунајтед над Ливерпул во големото англиско…

Шифрин продолжува со победите

Еден ден откако ја обезбеди својата втора титула во генерален пласман од Светскиот куп, Микаела Шифрин се врати на највисокото место на подиумот со 11-та победа во сезоната на слаломот во Офтершванг. Третото место на петочниот велеслалом…

Хамбургер повторно „настрада“ на „Алијанц арена“

Шансите за Хамбургер уште еднаш да избегнат испаѓање од Бундеслигата стануваат сè помали, откако ХСВ повторно беше „декласиран“ од Баерн Минхен на „Алијанц арената“, овојпат со 6:0. Пред мечот, на официјалниот Твитер профил на Хамбурегер…

Барнли му оддржа лекција на Вест Хем, фановите полудеа

Дејвид Мојс и неговите Вест Хем ги очекува тешка борба за опстанок, откако беа декласирани со 0:3 на стадионот „Лондон“ од инспирираните Барнли, кои сега се на седмото место со 43 поени, само два помалку од Арсенал на шестата позиција!…

Зидан призна: Рамос не го додржа!

Серхио Рамос има поминато речиси сѐ во својата кариера, но при победата над Еибар на „Ипуруа“ се случи и неизбежното – капитенот на Реал не успеа да го „додржи“. Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан призна дека Рамос морал да оди во…

Чилаверт: Балак смрдеше, затоа никој не можеше да го чува

Легендата на Парагвај, Хозе Луис Чилаверт вели дека било пеколно тешко да се чува германскиот напаѓач Михаел Балак поради неговиот „ужасен“ мирис на телото. Чилаверт, кој имаше 74 настапи за парагвајската репрезентација од 1989 до 2003…

Голманот Летица донесе победа за Хајдук во 95. минута

Хајдук во 95. минута од мечот ја совлада Истра на „Пољуд“ со 3:2 благодарение на голот од голманот Карло Летица, кој токму денеска беше на насловните страници на шпанскиот весник „Марка“ како главна цел на Реал Мадрид. Откако Динамо…

Фиорентина и Каљари го повлекоа дресот на Астори

Фудбалските клубови Фиорентина и Каљари во чест на починатиот Давиде Астори решија да го повлечат од употреба дресот со број 13. Астори, во утринските часови во неделата бил пронајден мртов во хотелската соба, пред натпреварот што…

Како стручен коментатор ќе заработи многу пари

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, како дел од тимот на телевизијата „РТ“ ќе биде на Светското првенство во Русија. Португалецот ќе биде специјален гостин гостин во емисиите на „РТ“, а за само пет дена ќе заработи вистинско…

Червар направи промени во стручниот штаб

Лино Червар откако остана на селекторската позиција во ракометната репрезентација на Хрватска, реши да направи неколку промени во стручниот штаб. „Три важни акции имаме оваа година. Квалификациите за СП против Црна Гора, квалификациите…

Властите отворија истрага за смртта на Астори, постојат сомневања за убиство

Главниот обвинител на Удине, Антонио де Николо, изјави дека е отворена кривична постапка по смртта на 31-годишниот италијански фудбалер Давиде Астори поради сомневања за убиство. Обдукцијата ќе биде извршена утре по што ќе се знае…

Реднап: Анти-фудбал на Челси

Тактиката со која Челси на Антонио Конте му се спротивстави на Манчестер Сити ја разочара целокупната фудбалска јавност во Англија. Актуениот шампион на Англија одигра „бункер“ против Сити чии фудбалери беа конкретни, имаа посед на топка…

Скок за едно место на кошаркарската репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација се искачи за една позиција на најновата ранг-листа на Светската кошаркарска федерација (ФИБА). Победата над Словечка во претквалификациите за пласман на Светското првенство во Кина и падот на…

Повредата на Мбапе не е сериозна

Фудбалерите на ПСЖ, во средата, го победија Олимпик Марсеј 3-0 и се пласираа во полуфиналето на францускиот Куп, но сенка на победата фрли фактот дека Килијан Мбапе сам побарал да биде земанет на полувремето. Мбапе се пожалил на повреда,…

Јапонските деца ги одбраа маскотите за ОИ во 2020

Олимписките и параолимписките игри во 2020 година ќе се одржат во Токио, а домаќинот денес ќе престави симболите и маскотите на најголемата спортска смотра. Организаторите на Игрите во Токио ги преставија маскотите кои наликуваат на…