Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Спорт

Бразил се збогува со Пеле, во Сао Пауло прогласена седумдневна жалост

Бразил се збогува со легендарниот фудбалер Пеле. Седумдневна жалост е прогласена во сојузната држава Сао Паоло, додека џиновскиот споменик на Исус над Рио де Жанеиро свети во зелената и жолтата боја на националното знаме. Пеле, кој трипати го освојуваше Светското првенство со Бразил, почина на 82-годишна возраст во болница во јужниот дел на градот Сао Паоло.

„Болницата Израелита Алберт Ајнштајн со тага може да потврди дека денеска во 15:27 часот Едсон Арантес до Насименто „Пеле“ починал како последица на повеќекратно откажување на органите. Причината била прогресијата на ракот на дебелото црево, поради што бил примен“, соопштија од болницата.

Кели Насименто, ќерката на Пеле, објави проштална порака на социјалните мрежи. „Сè што сме е поради тебе. Те сакаме бескрајно. Почивај во мир“, напиша таа.

Фудбалскиот клуб Сантос, за кој настапуваше од 1956 до 1974 година, објави слика од круната со зборовите „засекогаш“.

Сојузната држава Сао Паоло, на југоистокот од јужноамериканската земја, прогласи седумдневна жалост поради смртта на спортистот. „Како знак на почит кон најголемиот мит во бразилскиот фудбал, пропишувам официјална седумдневна жалост. Моето сочувство до семејството и пријателите и до фудбалскиот клуб Сантос, неговиот клуб и неговата страст“, ​​рече гувернерот Родриго Гарсија.

И фудбалскиот клуб Сантос објави соопштение во кое ја изразува својата тага поради смртта на „кралот на фудбалот“, како што го нарекоа. „Сантос длабоко жали за смртта на најдобриот фудбалер на сите времиња. Нашиот најголем идол кој го овековечи дресот со број 10 и го претвори во дело на уметноста“, се вели во соопштението.

Веста за смртта на Пеле е на насловните страници на бразилските онлајн весници. „Тој беше добар фудбалер, но лош татко и ѓубре како семеен човек“, вели Алесандра Лоренцо, 39-годишна Бразилка родена во градот Куритиба.

„Поради парите и славата, луѓето сега претеруваат“, додала таа, потсетувајќи дека Пеле бил неколку пати женет и имал многу деца, а наводно и ќерка која одбил да ја признае, која починала од рак на 42-годишна возраст.

Информациите за погребот на Пеле се уште не се објавени.