Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Македонија » Page 1427
Македонија

Пронајдено возилото од кое беше убиено 24-годишно момче во Чаир

CENTAR MKD
Полицијата го пронашла автомобилот од кој вчера непознат напаѓач го застрела 24-годишниот Бурим Идризи. Неофицијално, автомобилот бил пронајден во Чаир. Дваесет и четиригодишно момче синоќа...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Христијан Мицкоски објави дека се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

CENTAR MKD
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук-профил објави дека се кандидира за нов претседател на партијата. Тој најави дека со отворено срце ќе...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Министерот Спасовски ги посети кандидатите за полициски службеници во Центарот за обука

CENTAR MKD
Ова е почеток на селекцијата и сите кандидати ќе поминат неколку нивоа на селекција за на крајот да ги одбереме најдобрите кандидати за полицајци што...
Македонија

Двегодишно дете повредено во сообраќајна несреќа кај Челопек

CENTAR MKD
Двегодишно дете и 17-годишник се повредени во сообраќајна несреќа во Тетовско. Според полицијата, несреќата се случила вчера околу 12.30 часот на локалниот пат во селото...
Македонија

Дваесетгодишник уценувал малолетничка со еротски фотографии

CENTAR MKD
Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Р.А. (20) од село Елевци, општина Центар Жупа, поради уцена. Во текот на октомври минатата година тој набавил...
Македонија

Вооружени разбојници украле црковни пари од 75-годишна жена

CENTAR MKD
Двајца вооружени разбојници ограбиле црква во скопското село Катланово. Според полицијата, вчера во 16.10 часот граѓанин пријавил дека во црквa лоциранa на 150 метри пред...
Македонија

(Видео) Костовски: Условите во кои се држат притворените се како во нацистички логор

CENTAR MKD
Условите во кој што се сместени притворените за настаните од 27 – ми април во Истражниот затвор Шутка се како во нацистички логор, обвини Дарко...
Македонија

ЈП „Паркови и зеленило“ донира природна елка во Домот за деца без родители „11 Октомври“

CENTAR MKD
3167699ЈП „Паркови и зеленило“ донира новогодишна природна елка од расадникот на претпријатието. Исто така, екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ извршија и хортикултурно уредување со...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео) Јанева: Го повлековме барањето за „Талир“ за да не влијаеме на политичката состојба

CENTAR MKD
Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на палатата на ВМРО-ДПМНЕ за да не влијае на политичката состојба, рече специјалната обвинителка Катица Јанева....
Македонија

Косовските бегалци во Македонија ќе добијат поволни услови за враќање во матичната земја

CENTAR MKD
Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и заменикот на премиерот и министер за заедници и враќање на Република Косово, Далибор Јевтиќ, остварија средба...
Македонија

Киднапирање ја потресе Македонија – детали за крвавиот настан

CENTAR MKD
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Н.М.(40) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „противправно лишување од...
Македонија ТОП ВЕСТИ

На патот Кичево – Охрид сообраќајот се одвива со девијации

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат денеска од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму соопштуваат дека времена измена на сообраќај...
Македонија

Нова трагедија во Македонија – жив изгоре во својот дом

CENTAR MKD
Осумдесет и двегодишен жител на село Умлена, Пехчево, загина вчеравечер во пожар што ја зафатил неговата куќа каде што живеел сам. Според информациите од полицијата,...