Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Викендов ќе се прска против комарци – Важна информација од Град Скопје

Градот Скопје ги известува граѓаните дека првата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми на комарци, ќе започне на 18.05.2019 (авионско) и 19.05.2019 (терестрично), односно:…

Успешен настап на спортските екипи на Град Скопје на натпревари во Подгорица

Најдобрите спортски екипи на средните училишта од Скопје, кои вчера се натпреваруваа со нивните врсници од збратимениот град Подгорица, Црна Гора, постигнаа солидни резултати. Екипите од Скопје се натпреваруваа со нивните врсници од…

Се воведува зонско паркирање зад ТЦ „Три бисери“

Зонско паркирање се воведува во реонот зад трговскиот центар „Три бисери“. Oд Општина Аеродром велат дека зонското паркирање е по барање на жителите од тој дел на општината. ЈП „Градски паркинг“ во моментов поставува информативни табли…

Петровска: Неопходна е изработка на Стратегија за развој на зеленилото

Со цел да се акцентира урбаното зеленило како неопходен услов за здрав и квалитетен живот во градовите и населените места, денес во Скопје, се одржа конференција на тема: „Како да го зазелениме урбанизмот“. На Конференцијата се…

Утре без струја делови на Студеничани и Кисела Вода

Од ЕВН Македонија АД, информираат дека утре поради закажани техннички зафати без електрична енергија ќе останат: Во време од 09,00 – 12,00 часот – Викендици Морани, с. Морани, ТС Сепарација Студеничани, ТС Космофон Студеничани, ТС…

Спортски натпревари меѓу најдобрите екипи од средните училишта на Скопје и Подгорица

Денеска (15.05.2019 година, среда) во Подгорица (Црна Гора) започнаа спортските натпревари меѓу најдобрите екипи од средните училишта од Скопје и од Подгорица. Пред почетокот на натпреварите се обрати градоначалникот Шилегов и ги…

Хуманитарна акција во Карпош „Подај рака – донирај за својот сосед“

Општина Карпош од денес, вторник, 14 мај, до петок, 20 мај, организира хуманитарна акција за семејствата во потешка материјална состојба. Акцијата се состои во прибирање донации во прехранбени и хигиенски производи кои, потоа, ќе им бидат…

Јубилеен 50-ти “Детски семафор”

Во амфитеатарот на Техничкиот факултет во Битола, свечено беше отворено 50-тото издание на натпреварот „Детски семафор“. Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата е организатор на овој натпревар, во кој учествуваат ученици…

Од денеска плаќање на долговите за вода и смет без камата

Граѓаните на Скопје од денеска ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата. ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје ги известуваат корисниците кои имаат заостанат долг за потрошена вода…

Кризниот штаб активен на терен поради најавеното невреме

Согласно со насоките на кризниот штаб, кој вчера заседаваше, а по најавите за невремето „Андреа“, и поделените обврски меѓу јавните претпријатија, екипите на „Водовод и канализација“ излегоа на терен и спроведоа вонредна акција за чистење…

Бочварски: Општина Штип е подготвена во случај на обилни врнежи од дожд и невреме

Општинскиот штаб за заштита и спасување, кој е формиран од страна на Советот на Општина Штип, денеска одржа состанок, поради најавите за обилни врнежи од дожд. Градоначалникот Благој Бочварски по состанокот изјави дека Општина Штип…

Од утре плаќање на долговите за вода и смет без камата

Oд понеделник 13 мај, граѓаните на Скопје ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата. ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална хигиена – Скопје ги известуваат корисниците кои имаат заостанат долг за…

Град Скопје: Пријавете се на конкурсот за најголем придонес за животната средина

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека може да се пријавуваат на јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на животната средина, најубаво уреден двор на куќа, зграда или институција, најубав состав…

Поради дефект без вода ќе остане населбата Пролет

Од ЈП „Водовод и канализација“ на Град Скопје има најава дека поради уличен дефект на улицата Страшо Пунџур бр.11, во населбата Пролет без водоснабдување од 9 часот до завршување на дефектот ќе останат корисниците од истата населба во…

Утре без струја делови на Сарај, Центар и Аеродром

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре се планирани технички зафати во дистрибутивната електромрежа во град Скопје и без електрична енергија ќе останат: Во периодот од 12.30 до 15.30 часот корисниците од дел од с. Глумово во…

Привремено ќе се дислоцираат контејнерите од улиците во општина Центар

Град Скопје и ЈП „Комунална хигиена“ ги информираат жителите од општината Центар, дека во пресрет на апостолската посета на папата Франциск ќе бидат спроведени безбедносни мерки коишто налагаат привремено дислоцирање на садовите за исфрлање…

Заостанатите сметки за вода и смет може да се плаќаат без камата од 13 мај до 28 јуни

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ информира дека граѓаните на Скопје ќе можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата во периодот од 13 мај до 28 јуни. „ЈП Водовод и канализација“ и ЈП „Комунална хигиена“…

Чествување на Свети Кипријан Слепченски

Манастирскиот храм Свети Јован Претеча, Слепче, денеска по трет пат е свет престол на годишнината од свирепата и маченичка погибија на Свети Кипријан Слепченски. Свечена церемонија на која присуствуваше градоначалникот Стојановски, и…

Град Скопје со апел пред 1 Мај: Да се зачува зеленилото и урбаната опрема

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, екипите на Град Скопје деновиве ги чистеа видиковците, јавните зелени површини на излетничките места и во парковите. Градот Скопје апелира до граѓаните, при посетата на излетничките…

Паркирајте бесплатно за празниците – ПОЦ чести гратис паркинг

ЈП Паркинзи на Општина Центар ги информираше граѓаните дека по повод претстојните Велигденски празници од 26.04. (петок) до 29.04.2019 година (понеделник) паркиралиштата со кои стопанисува ЈП ПОЦ ќе бидат бесплатни за сите граѓани.…