Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Локално

Ниските температури предизвикаа дефекти на водомерите во Битола

Ниските температури што владеат во Битола предизвикаа дефекти во водоводната мрежа во одредени домаќинства, најчесто од пукање на стаклата на водомерите. Од ЈКП „Водовод“ апелираат граѓаните да ги заштитат своите водомери бидејќи, како што…

Град Скопје презентираше програма за заштита на животната средина

Во салата на Советот на Град Скопје денеска се одржа презентација на програмата на активности од областа на заштитата на животната средина и природата на подрачјето на Град Скопје за 2019 година, со цел запознавање на јавноста со планот на…

Градоначалникот на Демир Хисар им го честита Божик на граѓаните

„Почитувани, По повод големиот христијански празник Раѓањето Христово, Божиќ, до сите граѓани кои го чествуваат овој голем Православен празник во мое име и во име на Општина Демир Хисар, Ви упатувам искрени желби за добро здравје, лична,…

Град Скопје ги уверува граѓаните дека зимската служба будно ја следи состојбата на терен

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на улиците и булеварите, информираат градските власти. Додаваат дека зимската служба будно ја следи состојбата на…

Град Скопје апелира да не се палат огнови на отворено за празниците

Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на божиќните празници со цел да се заштити животната средина и амбиенталниот воздух. „Апелот е усогласен со градоначалниците на сите скопски…

Автомобил во пламен среде скопски Центар

Автомобил гореше синоќа во центарот на Скопје. Според информациите од Противпожарната бригада, возилото се запалило после 23 часот на ул. „Никола Тесла“ бб. Пожарот бил гаснет околу еден час од страна на тројца пожарникари. Во…

Битолчани во огромен број ја дочекаа Новата година на плоштадот Магнолија

На Плоштадот „Магнолија“ во Битола, синоќа во весела и топла атмосфера, илјадници битолчани ја дочекаа Новата 2019 година, со желби за добро здравје и многу успеси. По масовното одбројување, точно на полноќ, со голем огномет беше означен…

По пауза од шест години отворен новиот полигон за полагање во Битола

На новиот полигон во Битола, денеска за прв пат кандидатите полагаа за добивање на возачка дозвола, со што официјално по пауза од шест години, битолчани можат да полагаат на домашен терен, информираат од општината. Ветениот рок за изградба…

ПОЦ: Бесплатен паркинг за новогодишните празници

Отворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15:00 часот, затворените паркиралишта и катната гаража до 18:00 часот, а шалтерите за издавање на договори во Дирекцијата на претпријатието ќе работат до…

Атанас Табаковски, претседател на оо на СДСМ во Ресен со новогодишна честитка до граѓаните

- Во име на Општинската Организација на СДСМ Ресен и во мое лично име,на сите граѓани на Ресен и Преспа им ја честитам Новата 2019-та година со желби за добро здравје,среќа и благосостојба. 2019-та нека биде ново поглавје во растот и…

Дарио и „New Blue Trio“ вечерва на Винтерленд

На новогодишната населба „Винтерленд“ на плоштадот „Македонија“ вечерва во 20 часот ќе настапи Дарио, а музичката програма ќе продолжи во 22 часот со настапот на „New Blue Trio“, најави Град Скопје. Програмскиот дел почна во 12 часот со…

Наградени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител за 2018 година

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник и крводарител во Скопје за 2018 година. „Хуманоста е општествена вредност. Таа е дел од нашите принципи. Таа е дел…

Аеродром и Лисиче останаа без парно поради голем дефект

Во скопските населби Аеродром и Лисиче вечерва нема парно. Од „Балкан енерџи груп“ (БЕГ) велат дека причина за тоа е голем дефект на дистрибутивната мрежа. „Голем дефект на дистрибутивната мрежа предизвика испад на работата на…

Усвоен буџетот на Општина Прилеп за в година

Советот на Општина Прилеп ја одржаа 22. седница, на која беше усвоен буџетот за 2019 година, како и одлуката за извршување на буџетот за в година. Образложувајќи го предложениот буџет, неговиот предлагач, градоначалникот Илија Јованоски,…

Почна изградбата на новата градинка во Стајковци, проектот чини 30 милиони денари

Во Стајковци почна изградбата на новиот објект на детската градинка, што ќе се протега на површина од 1.230 квадратни метри. Oд Општина Гази Баба најавија дека градинката ќе има 6 занимални за деца од 2 до 6 години и една група јасли за…

Едногласно усвоен буџетот на Општина Ресен за 2019-та

Денес, на одржаната седница на Советот на општина Ресен едногласно беше изгласан буџетот на општина Ресен за 2019 година. Во своето обраќање пред Советот на општина Ресен градоначалникот Живко Гошаревски истакна: ,, Буџетот за 2019…

Утре без струја делови на Центар и Ѓорче Петров

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека утре, поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија ќе останат: Од 8 до 15 часот корисниците од дел од булеварот Кочо Рацин, како и улиците: Стив Наумов, Тетовска…

Град Скопје: Ги отстранивме предметите од паркот Жена борец, никој не побарал дозвола да…

Од Град Скопје денеска соопштија дека ги отстраниле предметите од паркот Жена борец бидејќи никој не побарал дозвола да го користи просторот. Никола Наумовски од Град Скопје рече дека по редовните комунални активности на градот, во…

Утре без струја делови на Центар, Аеродром, Кисела Вода и Ѓорче Петров

„ЕВН Македонија“ АД информира дека утре се планирани следните технички зафати во дистрибутивната електромрежа и без електрична енергија ќе останат: во периодот од 9:00 до 12:00 часот корисниците од дел од ул. Скупи 3 А (позади Олимпико),…

(Видео) Стотици дедомразовци трчаа низ улиците на Скопје

Во Скопје се одржа традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми трча во центарот на главниот град. https://www.youtube.com/watch?v=nEFyrZYQEwA Трката покрај натпреварувачки, има и…