Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Директор управува со компанија вредна 143 милијарди долари преку телефон, нема ниту…

Главниот извршен директор на Salesforce, Марк Бениоф, има изградено огромна успешна технолошка компанија, која во голема мера е одговорна за воведување на идејата за софтвер како услуга (SaaS). Неговиот водечки софтвер Sales Cloud го…

Почнува субвенционирањето на придонесите за зголемени плати од 600 до 6.000 денари

Неодамна стапи во сила Законот за субвенционирање придонеси за раст на платите, со кој е предвидено дека државата ќе ги плати придонесите за зголемување на платите од 600 до 6.000 денари. Министерката за труд и социјална политика, Мила…

Услови за аплицирање на повикот „Рурална жена“

Целта на мерката „Поддршка за активен женски член во земјоделското домаќинство“ е подобрување на целокупните резултати од работењето на земјоделското стопанство и достигнување на повисоки стандарди од минималните утврдени со законите од…

(Видео) Заев: Од компанија во стечај, поранешен „Фени“ има плати за 30% повисоки од…

Стечајната постапка во „Фени“, денеска „ЕуроникелИндустри“, не само што е најуспешна постапка во нашата историја, со расчистени долгови кон сите доверители, вклучително и кон вработените, туку денеска е компанија која со извоз од…

Пуштена втората печка во „Фени индустри“

Кавадаречкиот комбинат „Еуроникел индустри“ бележи една година успешно работење и реализација на инвестицискиот план. По тој повод компанијата синоќа во Скопје имаше свечен прием, а денеска свеченост во кругот на фабриката, каде што…

Компанијата која печати пари за 140 земји е пред банкрот

Англиската компанија „Де Ла Руе“, која печати пари за вкупно 140 земји во светот, соопшти дека е на работ на колапс. Раководството на компанијата потврди дека активирало план за санација на работењето кој не ги дава очекуваните резултати.…

„Ауди“ планира да отпушти 9.500 работници

Произведувачот на автомобили „Ауди“ објави дека ќе отпушти 9.500 работници во Германија до 2025 година.Компанијата имаат околу 90.000 вработени ширум светот, од кои 60.000 се вработени во Германија. Плановите на „Ауди“ се…

Љупчо Николовски: Посебно сум горд на денес воведената нова мерка за финансиска поддршка…

Фејсбук статус на Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ: Посебно сум горд на денес воведената нова мерка за финансиска поддршка на жените земјоделки со 3.000 евра. Како министер ми беше предизвик целосната реализација на оваа нова…

УЈП со важна информација за Мој ДДВ

Од Уравата за јавни приходи информираат дека граѓаните кои ја користат апликацијата МОЈ ДДВ за враќање на даноко, дека треба да ја проверат внесената трансакциона сметка дали е точна, за во месец декември да може да се направи исплата.…

Ангеловска на средба со вториот човек на ММФ: Преку дигитализација на институциите ќе се…

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае врз намалувањето на сивата економија. Истовремено користејќи ја технологијата ќе се…

Вицепремиерот Анѓушев на средби со потпретседателите на Светска Банка и Меѓународната…

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, покрај учеството на Конференцијата на Југоисточна Европа и Источен медитеран „Нови стратегии - нови перспективи“ која се одржува во Вашингтон ДЦ, во…

Џевахир Холдинг го одбележа Светскиот ден на децата

Денеска на глобално ниво, УНИЦЕФ го одбележува Светскиот ден на децата, промовирајќи ги нивните права и борејќи се за нивната добросостојба. Со своите партнери во повеќе од 190 земји, прави посебни напори за да допре до најранливите…

Раст на просечната плата за 4,4 отсто во септември

-Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во септември годинава бележи ираст од 4,4 отсто и изнесува 25.435 денари што е за 1.080 денари повисока во однос на истиот месец 2018 година. Зголемувањето на…

Се зголемува прагот за задолжителна регистрација за ДДВ на 2.000.000 денари

Зголемување на прагот за задолжителна регистрација за целите на данокот на додадена вредност од 1.000.000 денари на 2.000.000 денари предвидуваат измените на Законот за данокот на додадената вредност, кои денеска поминаа на владина седница.…

Народната банка отвори „Порта за иновации“ за поддршка на финтек-секторот

Народната банка отвори „Порта за иновации“ – платформа за комуникација со финтек-секторот. Основна цел на овој проект е да се поддржи и да се поттикне развојот на иновации во областа на финансиските услуги и производи. Сите компании…

Приказна за гипсот раскажана во 25 години

Велат дека е материјал на иднината. Но, е материјал и на минатото. Од антиката до денес гипсот е материјал што е константен во неговата употреба. Материјал што со иновациите достигна ниво на совршенство во градежништво. Предноста во земјава…

Асоцијацијата на финансиски друштва за првпат направи статистиката за индустријата и го…

Во организација на Асоцијацијата на финансиски друштва на Северна Македонија, денеска се одржа презентација на статистичките податоци и резултатите од истражување на јавното мислење за финансиската писменост, кое беше спроведено во периодот…

Повик за акција – UNSMOKE your world

UNSMOKE your world, кампања која претставува повик за акција за сите пушачи, непушачи, регулатори и сите вклучени страни за подобра иднина за 1,1 милијарда пушачи, нивните семејства, пријатели и околината. Ова беше основната порака на…

Анѓушев: Енергетската заедница нѐ прогласи за шампион во реализацијата на енергетските…

Вицепремирот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, ја почна работната посета во Вашингтон, со учество на панелот „Енергетска безбедност во Источниот Медитеран“, кој се одржа во рамките на Конференцијата на Југоисточна Европа и…

Половина милион луѓе останаа без работа поради затворање на приватни фирми поврзани со…

Поради затворањето на приватни фирми поврзани со корупција во Алжир, околу половина милион луѓе ги загубија своите работни места. Претседателот на Алжирскиот форум на бизнисмени, Сами Акили, потврди дека луѓето биле отпуштени бидејќи некои…