Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Еве кога најрано може да се очекуваат картички со пари за граѓаните – По 9.000…

Картичките кои ги најави Владата како помош за над илјадници граѓани ќе почнат да се издаваат во текот на јуни и јули, а аплицирање најверојатно нема да има, со оглед дека Управата за јавни приходи сега има модерен систем со кој…

Важно соопштение на УЈП: Останаа уште 10 дена за проверка, потврдување и корегирање на…

Соопштение на Управата за Јавни Приходи: Почитувани граѓани на 31.05.2020 година истекува рокот за потврдување или коригирање на Вашата Годишна даночна пријава. По истекот на законскиот рок на 01.06.2020 година Годишните даночни…

Не секој ќе може да летува во Грција: Објавена листа од 19 земји чии граѓани ќе може да…

Балканските земји може да бидат меѓу првите на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во Грција без тест за коронавирус и без задолжителен карантин. Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“, со кој се најавува брзо и…

Македонски телеком со нова супер понуда ги израдува своите корисници

Во овие времиња, многу работи се променија, а многумина препознаа можност да научат нешто ново. Новото Mobile постпејд портфолио на Македонски Телеком нуди можност за повеќе онлајн учење, комуникација и истражување, информираат од…

Цените на нафтата пораснаа

Цените на нафтата на меѓународните пазари се зголемија поради знаците за подобра побарувачка и ниските резерви во САД, но трговците внимателно ја следат пандемијата на коронавирус. На лондонскиот пазар цената на барел вчера се зголеми за…

Летна сезона со ниски цени во Хрватска: Луксузни апартмани само за 18 евра, вили во…

Пандемијата на корона вирусот го направи своето. Земјите прават се за да може колку толку да ја спасат туристичката сезона, која речиси е уништена. Последното истражување во Хрватска покажува дека ова лето ќе биде сезона на ниски цени.…

100.000 граѓани добиваат картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Здравствената криза бара брз одговор и прилагодување на новонастаната ситуација, затоа третиот сет мерки, усвоен од Владата предводена од СДСМ помага секому, кому му е потребна помош, но овозможува и заживување на македонската економија…

Се’ уште се тактизира со отворањето на угостителските објекти

Министерството за економија побара отворање на угостителските објекти, но конечната одлука за тоа кога ќе се отворат угостителските објекти ќе ја донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести, изјави министерот за економија…

А1 Македонија со нов ексклузивен смартфон на пазарот

А1 Alpha 20 – најнова генерација на А1 телефони Скопје, 19 мај 2020г. – А1 Мaкедонија го лансираше новиот А1 смартфон на пазарот – А1 Alpha 20. Овој уред е трета генерација на А1 смартфони, на кој му претходеа Smart N9 и A1 Alpha.…

Владата ќе вбризга милиони евра директно кај граѓаните: Се делат дебитни картички со пари,…

100.000 македонски граѓани ќе добијат платежна картичка од по 9.000 денари за купување на проозводи и услуги од македонски компании. Информацијата која пред две недели ја објави Centar.mk, предмалку ја обелодени премиерот Оливер…

Државата не ги остава граѓаните на цедило: Сите кои останаа без работа поради коронавирус…

За граѓаните кои останаа без работа од 11-март до 30-ти април 2020 година ќе добијат финансиска поддршка. Помош ќе добијат дури и граѓаните кои беа принудени да потпишат спогодбен отказ.

Владата ги чести граѓаните: Викенд без ДДВ, еве за кои производи

Граѓаните ќе имаат прилика да купуваат за време на ВИКЕНД без ДДВ. Преку поевтини цени за граѓаните потикнуваме потрошувачка и раст во одредени продажни сектори, како што се продавници за гардероба, бела техника, санитарија и книги,…

Парична поддршка за млади од 100 евра и картичка со пари 50 евра

Платежна домашна картичка од 3.000 денари и ваучери за кофинансирање за ИТ и дигитални вештини најави премиерот Оливер Спасовски за младите. Мерката опфаќа ваучери од 6.000 денари кои може да се искористат за партиципација на факултет,…

100.000 граѓани ќе добијат ваучер за летување низ Македонија од по 100 евра

100.000 македонски граѓани ќе може да ја искористат мерката за ваучер од по 100 евра за летување во некое од летувалиштата низ Македонија. Со ова се очекува да се зајакне домашниот туризам. Со оваа мерка се опфатени сите вработени…

100.000 граѓани ќе добијат при пејд платежна дебитна картичка со по 9.000 денари

100.000 македонски граѓани ќе добијат платежна картичка од по 9.000 денари за купување на проозводи и услуги од македонски компании. Информацијата која пред две недели ја објави Centar.mk, предмалку ја обелодени премиерот Оливер…

Кафулињата и рестораните се отвораат следната седмица?

Кафулињата и рестораните се отвораат следната недела. Од угостителскиот сектор се уште немаат добиено прецизни информации, кога ќе започнат со работа. Засега е познато дека најверојатно дозвола за работа, само на летните тераси и…

Државата ќе дели при пејд платежни ваучери на граѓаните со износ до 150 евра – еве…

За најзагрозените од кризата поради коронавирусот, Владата, предвидува средства кои ќе бидат вбризгани директно кај граѓаните. Па така средношколците и студентите би добиле помош од 100 до 150 евра кои би можеле да ги искористат за…

Ујп со добра вест за бизнисите погодени од кризата

❗️УЈП информира дека на 16546 компании одобрена им е финансиска поддршка за исплата на плати за месец април 2020, за 103307 вработени. 📊Вкупниот износ на одобрената финансиска поддршка досега изнесува 1 447 278…

Centar.mk со рекордна посетеност во последните 30 дена – 1,7 милиони посетители и 2…

1,727,045 посетители се регистрирани во период од 15-ти април до 15-ти мај 2020 година. За само 30 дена статиите се прегледани рекордни 2,005,675 пати. Новинската агенција Centar.mk имала моќ или опслужила дури 10 милиони…

„Фич“ и „Стандард и Пурс“ го потврдија кредитниот рејтинг на земјава

Кредитните агенции „Фич“ и „Стандард и Пурс“ го потврдија уште еднаш кредтниот рејтинг на Северна Македонија. „Фич“ ја оценува земјава со ББ+, но сега со негативен изглед поради глобалната пандемија, додека „Стандард и Пурс“ со ББ- со…
error: Соддржината е заштитена.