Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

УЈП со важна информација за сите граѓани

Од УЈП ги информираат сите даночни обврзници (правни и физички лица) кои во претходната календарска година од вршење на оданочива стопанска дејност оствариле вкупен промет повисок од 2.000.000 денари, дека имаат обврска да поднесат Пријава…

Рудник САСА обезбеди новогодишен бонус за вработените, пакетчиња за сите деца, како и…

Рудникот САСА и оваа година обезбеди новогодишни подароци за различни групи на граѓани од општината Македонска Каменица и за сите свои вработени. Покрај редовните настани што ги организира рудникот САСА во текот на целата година, на…

Малите пратки до 90 евра се ослободуваат од царина

Од денес, 1 јануари 2020 година, од царина ќе бидат ослободени малите пратки во вредност до 90 евра, соопштија од Агенцијата за пошти, додавајќи дека оваа одлука е заради зголемувањето на е-трговијата во Северна Македонија, како и во насока…

Пензионерите имаат причина да се радуваат повеќе на новата година: Од денес значително…

Веќе од јануарската пензија над 320.000 пензионери ќе добиваат пенизја повисока за 700 денари, што е најголемо зголемување на пензиите во последните години. Покрај покачувањето од 700 денари, со законското усогласување на пензиите,…

Одлична вест: Од денеска силен скок на платите во образованието

Над 32 илјади вработени во образованието и науката од 1 јануари ќе добијат повисоки плати за 10 проценти. Спогодбите беа потпишани денеска во Владата меѓу Самостојниот синдикат на образование наука и култура (СОНК) и Министерството за…

Полнете резервоари: Горивата поскапуваат пред Нова Година

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,28 отсто.…

ЕСМ ќе набави еколошки автобуси за превоз на работниците во РЕК Битола

АД ЕСМ објави јавен повик за купување на шест нови автобуси за превоз на работниците во РЕК Битола. Автобусите ќе бидат еколошки, со погон на метан. За оваа цел предвидени се 88 милиони денари или 1,4 милиони евра, сопствени средства на АД…

Горивата поскапуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цената на бензинот еуросупер БС-95 се зголемува за 1 денар на 68,5 денари за литар. Цените на бензинотеуросупер…

Плата од 10 до 30 илјади долари за три месеци: Македонските граѓани може да аплицираат за…

Од 2020 година, и македонските граѓани ќе може да аплицираат за работа на Алјаска. Првата група македонци заминува во јануари 2020 година, а веќе е во тек повикот за пријавување за летна сезона. Преработка на риба на Алјаска е нова…

Битиќи: Ја покачивме минималната плата за 5.500 денари и веќе не е срамна како во времето…

За само 2,5 години од економија и земја во која што имаше малку изгледи да има перспективи успеавме да се вратиме и постигнеме позитивен и одржлив тренд на развој, рече денеска на прес-конференција, претседателот на Комисијата за економија…

Дали знаевте дека рекламите кои се појавуваат на Centar.mk се 100% безбедни?

Centar.mk е Новински интернет портал кој има свое речиси деветгодишно искуство во онлајн издаваштвото на национално ниво. Нашиот маркетинг сектор се труди рекламите поставени на интернет страницата на Новинската агенција Centar.mk да…

Владата одлучи: Многу повеќе пари за мерки за вработување на македонските граѓани –…

На предлог на Министерството за труд и социјална политика Владата денеска го донесе Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување за 2020 година за кој оваа година се испланирани 1,3 милијарди денари, односно 200 милиони…

Американска компанија ќе вработи над 1000 македонски граѓани – Владата со одлична…

Владата на Република Северна Македонија донесе одлуки за давање согласност на Договорот за доделување на државна помош на Друштво за производство и трговија ДУРА АУТОМОТИВЕ СТРЕКЧЕРС ДООЕЛ и на ДУРА АУТОМОТИВЕ ЕКСТРУЖОНС ДООЕЛ, кои во…

Владата донесе одлука: Се отпишуваат каматите и се репрограмираат старите долгови на…

На редовната 174-та седница, Владата ги утврди текстовите на Предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица, Предлог-законот за измени и дополнувања на Законот за извршување, како и Предлог-законот…

Владата донесе одлука за поевтин данок за набавка на хибридни и електрични возила

На вечерашната седница, Владата на Северна Македонија ја донесе Уредбата за начинот на пресметка на данокот на моторни возила и на износите потребни за пресметка на данокот на моторни возила врз основа на критериумите утврдени во Законот за…

ВМРО ДПМНЕ попушти: Пратениците на СДСМ успешно го изгласаа покачувањето на пензиите

Денеска во Собранието, по постигнат договор меѓу власта и опозицијата се изгласаа неколку закони од областа на финансиите, земјоделието и здравството. Еден од нив е и Законот за зголемување на пензиите. -Законот за зголемување на…

Заев: Во компаниите што добија поддршка преку Фонд за иновации приходите се пораснати за…

Во 2019 година во Фонд за иновации и технолошки развој пристигнале дури 487 апликации за поддршка, што е тројно повеќе од првиот повик во 2015 година кога беа пријавени 158 апликации, истакна премиерот Зоран Заев на презентацијата на…

На Германија и се потребни 30.000 мајстори и занаетчии

Во Германија веќе неколку години има голема потреба од работници од различни професии, особено занаетчии. Претседателот на германското здружение на занаетчии, Ханс Питер Волсејфер рече дека има огромна потреба од занаетчии и мајстори во…

Словенија ќе им дава финансиска помош на невработените од 530 евра месечно

Во Словенија започнаа да се применуваат нови правила за финансиска помош за невработените лица, со кои се зголемува паричниот надомест што ќе го добиваат оваа категорија граѓани. Со новиот закон, место досегашната помош од 350 евра,…

Гасоводот „Северен тек 2“ може да биде завршен и без странски изведувачи

Гасоводот „Северен тек 2“ би можел да биде завршен и без странски изведувачи, рече рускиот министер за енергија, Александар Новак. Тој рече дека руските компании би можеле да ја завршат работата во наредните неколку месеци. „Ако…