Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

ССК: Либерализацијата на услугите потенцијал за развој на поштенската индустрија

Ефикасни услуги за достава, учество на поголем број компании на слободен пазар за обезбедување подобри и поквалитетни услуги за крајните корисници, како и имплементација на нови трендови во брзината и сигурноста на достава на поштенски…

УЈП: Новата верзија на апликацијата „Мој ДДВ“ има технички унапредувања

Управата за јавни приходи соопшти дека апликацијата „Мој ДДВ“ подлежи на промени, со цел да се постигне подобра функционалност на апликацијата за поднесување на фискалните сметки. „Апликацијата ‘Мој ДДВ’, како и секоја друга апликација,…

„Кока-Кола“ и „Пепси“ го напуштаат лобито на производители на пластика

Компаниите „Кока-Кола“ и „Пепси“, двата најголеми продавача на пластични шишиња со пијалак, решија да го напуштат лобито на производители на пластика, објави Си-ен-ен. И двете компании за безалкохолни пијалаци работат на зголемување на…

Живот во Македонија: Државата ќе дели по 180 илјади денари за граѓани кои ќе купат нов…

Со измените на законот за возила еколошките налепници што ќе ја означуваат еколошката категорија на возилото нема да бидат задолжителни, рече министерот за економија Крешник Бектеши денеска, презентирајќи ги најновите измени на законот за…

Аирлија: Заев: Земјоделци со здравје користете ја картичката за зелена нафта

Започна мерката за зелена нафта, со која се опфаќаат 55.000 земјоделци. Најголемиот трошок во земјоделството отпаѓа на нафтата, па затоа ја воведовме мерката за зелена нафта, која предвидува државата да покрива 30% од трошоците за набавка…

Четири нови авиолинии од аеродромите во Скопје и Охрид

ТАВ Македонија го одбележа отворањето на две нови дестинации на „Визер“ од Меѓународниотаеродром Скопје – Турку и Ларнака и поставувањето на 5. авион на „Визер“ во базата во Скопје. Со традиционална воздухопловна свеченост – воден мост…

Македонија е големо градилиште: Заев ги посети финалните градежни активности на патот…

Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, заедно со градоначалниците од регионот, денеска, извршија увид на градежните работи кои се вршат при рехабилитацијата на регионалниот пат Битола-Демир Хисар.…

Заев во битолско – Се доделуваат првите картички за зелена нафта

По повод доделување на првите картички за искористување на мерката за зелена нафта, Премиерот Заев денес во посета на Битола. Зоран Заев заедно со Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство – Трајан Димковски и Директорот на…

По 30.000 евра за брачните парови што ќе имаат три деца

Унгарската влада им нуди на брачните двојки заем од 10 милиони форинти (околу 30.590 €), кој не мора да го вратат ако имаат три деца. Парите се достапни преку шема што почна на почетокот на јули, а двојката може да го потроши заемот на…

Фунтата во пад како што се зголемуваат шансите за брегзит без договор

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделникот ја однесе Велика Британија уште поблиску до брегзит без договор, инсистирајќи на тоа дека нема да одржи разговори за излезот од Европската Унија со лидерите на блокот, освен ако ЕУ не се…

(Видео) Локвенец: Извештајот на СТО потврди дека економијата расте

Најновиот извештај на Светската трговска организација каде се констатира огромен економски напредок, е уште една потврда за успешноста на реформите на СДСМ и Владата што ја предводи, рече пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец.…

HUAWEI Mate 20 X (5G) е првиот мобилен телефон во светот кој доби 5G сертификат од…

Huawei го пушти на пазарот HUAWEI Mate 20 X (5G) - прв во светот 5G смартфон со двоен режим. Уредот е сертифициран од Глобалниот сертификациски форум (GCF) во текот на јули, што го прави прв 5G паметен телефон на пазарот кој успешно ги…

Цените на горивата оваа недела остануваат непроменети

Цените на горивата оваа недела остануваат непроменети, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цената на „евросупер БС-95“ е 69,5 денари за литар, на „евросупер БС-98“ – 71,5 денар за литар, а на дизелот 61,5 денар за литар.…

ВМРО ДПМНЕ против мерката за зелена нафта – за нив тоа е популистичка и неефективна…

Квази мерката зелена нафта на Зоран Заев е уште една неефективна популистичка мерка, од која земјоделците нема да имаат никаква корист, обвини Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. https://www.youtube.com/watch?v=tgOS6alKlyI…

Исланд е најскапата земја во Европа

На Исланд најчесто е студено, но може лесно да се ,,препотите” кога ќе ја добиете вашата сметка во хотел или во ресторан. Повеќето цени се многу повисоки од секоја друга земја во Европа. На овој остров, цените се во просек 56 отсто…

„Алкалоид“ со раст на консолидираниот извоз од 21%, раст на консолидираната нето добивка…

„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – јуни 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари…

На Македонија ѝ оди сѐ подобро: Економијата ќе блеска, а платите и стандардот ќе одат…

По повеќе од една деценија замрзнати плати, Владата на Зоран Заев го почна процесот на раст на платите. Во времето на ВМРО ДПМНЕ платите не растеа, а економијата стагнираше. Видовме како режимот на Никола Груевски се дрзна со казни од 5000…

ВМРО-ДПМНЕ: Од мерката „Мој ДДВ“ најголема корист ќе имаат најбогатите

Македонската економија го допре дното откако СДСМ дојде на власт. Мерката „Мој ДДВ“ е популистичка мерка донесена од оваа Влада, од која најголема корист ќе имаат најбогатите, обвини ВМРО-ДПМНЕ. „Мерката „Мој ДДВ“ не е наменета за…

Северна Мaкедонија со скок од 25 места на ранг листата на Глобалниот иновациски индекс

Северна Македонија, во споредба со минатата година, се искачи 25 места погоре на листата земји кои вложуваат во иновациска инфраструктура, покажува најновиот извештај на Глобалниот иновациски индекс (ГИИ) за 2019 година објавен на 24…

„Тесла“ претрпе загуба од 408 милиони долари во вториот квартал од годинава

Американската компанија „Тесла“ претрпе загуба од 408 милиони долари во вториот квартал од годинава и покрај испораката на рекорден број електрични возила. Оваа загуба, сепак, е пониска од неочекувано големата загуба од 702 милиони…