6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Саудискиот принц не прашува за цена, закупил 285 соби за гости во Лос Анџелес

CENTAR MKD
Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман уште еднаш потврди дека не прашува за цена. Тој и неговата придружба резервирале цел хотел со пет ѕвезди...
Бизнис

Супер мерка од Владата – ако го направите ова, ќе ви вратат 50 проценти од парите

CENTAR MKD
Започна аплицирањето на домаќинствата за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци и за купени и вградени сончеви термални...
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Уставните судии ќе расправаат дали е уставен тарифникот за извршителите

CENTAR MKD
Уставните судии денеска ќе расправаат дали да поведат постапка за уставноста на тарифата за награда и надоместок на другите трошоци за работата на извршителите. Иницијативата...
Бизнис

Доаѓа живот: Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе функционира

CENTAR MKD
Државна пензија за сите граѓани на Македонија – еве колку ќе изнесува и како ќе функционира Секој ќе има пензија од државата. Сите жени кои...
Бизнис

Намалена каматната стапка за кредити на Банката за поддршка на развојот

CENTAR MKD
Владата денеска на седница го разгледа и усвои Полугодишниот извештај за износот и бројот на одобрени кредити од Посебниот кредитен фонд, структурата по банки учеснички,...
Бизнис

Откриено огромно нафтено поле – оваа земја уште повеќе ќе се збогати

CENTAR MKD
Бахреинските власти објавија дека во земјата е откриено најголемото нафтено поле во историјата на тоа кралство, соопшти новинската агенција БНА. Нафтениот извор е откриен на...
Бизнис

Грција со лоши вести: Омилените летувалишта на Македонците оваа година поскапи- Халкидики воведе нови такси за гостите

CENTAR MKD
Големото загадување е причината на првиот и вториот крак на Халкидики, Касандра и Ситонија, во летните месеци да се плаќа еколошка такса, која што дополнително...
Бизнис

Кина го возвраќа ударот – наметна нови тарифи на виното и на свинското месо од Америка

CENTAR MKD
Кина воведе тарифи од над 25 проценти на 128 американски производи, вклучително на свинското месо и на виното. Одлуката следува кога минатиот месец американскиот претседател...
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Нови цени на горивата: Колку ќе поскапи нафтата овој пат?

CENTAR MKD
На втори април во понеделник напладне Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите утврдени цени на горивата. Ваквата практика се применува секоја втора...
Бизнис

Владата објави податок кој долго се криеше – еве за што се работи

CENTAR MKD
Во државната администрација, во локалната самоуправа, во јавните претпријатија, во акционерските друштва во државна сопственост вкупно се евидентирани 139.009 вработени. Без привремените вработувања и без...
Бизнис

Нови цени на горивата – Колку ќе поскапи дизелот овој пат?

CENTAR MKD
НА втори април во понеделник напладне Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите утврдени цени на горивата. Ваквата практика се применува секоја втора...