10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
+БИЗНИС

Нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергеетика се очекува да ги објави новите цени на горивата во Македонија.

Со петочната одлука дел од нафтените деривати беа намалени, поточно за два денари поевтини дизелот.

Во моментов дизелот се продава за 82 денари од литар, додека ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 81.5 денари/литар, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 84 денари/литар.

На светските берзи нафтата од типот вти круд се продава за 85,5 долари, а брент за 90,5 долари.