Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Големо поевтинување на нафтата: Одлични вести за македонските возачи

CENTAR MKD
Македонските возачи може да очекуваат големо поевтинување на бензините од следниот период, имајќи во предвид дека на светските берзи суровата нафта паѓа. Нафтата од типот...
Бизнис

Прва директна авиолинија Варшава – Скопје од јуни

CENTAR MKD
Почнувајќи од 1 јуни, ЛОТ „Полиш ерлајнс“ ќе ја воведе првата директна авиолинија од Варшава до Скопје, објавуваат заедно ТАВ Македонија и ЛОТ „Полиш ерлајнс“....
Македонија Бизнис

Пуштени во оптек нови 100-денарки – еве како ќе изгледаат

CENTAR MKD
Народната банка на Република Македонија извести дека се издадени и се пуштени во оптек кованите пари за колекционерски цели „Риби“ и „Овен“ од серијата „Хороскопски...
Бизнис

Цената на бензините „скока” со месеци – колку ќе поскапи дизелот овој пат?

CENTAR MKD
Со новата одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемуи за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со...
Бизнис

УЈП со важна информација до граѓаните – ако не го направите ова, подгответе се за казна

CENTAR MKD
Уште оваа година граѓаните ќе мора лично да ги поднесуваат даночните пријави и тоа најдоцна до 15 март со УЈП. За најавата на електросно поднесување...
Бизнис

„Форбс“ открива кој станал милијардер со криптовалути

CENTAR MKD
Претприемачот и раководител на криптовалутната платформа за платежни системи „Рипл“, Крис Ларсен, се најде на врвот на листата на „Форбс“ за милијардери што се збогатиле...
Бизнис

Бектеши: Трговската размена со Турција бележи раст, добредојдени се инвестиции во стратешките сектори

CENTAR MKD
Република Турција е значаен трговски партнер на Република Македонија и се наоѓа на 8. место за периодот јануари – ноември 2017 и во 2016 година,...
Бизнис

Анѓушев и Сугарески на средба со МЖ транспорт – наследена е тешка финансиска состојба

CENTAR MKD
Во Македонски железници транспорт А.Д. Скопје е наследена тешка финансиска состојба, која произлегува од непродуктини трошоци и несоодветни инвестиции кои не послужиле за зголемување на...
Бизнис

(Видео) Автомобил „тесла“ орбитира во вселената по лансирањето на најмоќната ракета во историјата

CENTAR MKD
Најмоќната ракета во историјата на човештвото вчера беше лансирана во вселената. Станува збор супер-моќната ракета „фалкон хеви“ на компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск. Со...
Бизнис

Ќе фрчат вработувања во државава – Владата најави изменување на Законот за работни односи

CENTAR MKD
Владата на денешната 53. седница ја разгледа Информацијата за можноста за изменување на Законот за работни односи во насока на кратење или елиминирање на обврската...
Бизнис

По потопот на Волстрит, голем пад на цените на акциите и на европските берзи

CENTAR MKD
Цените на акциите на европските берзи забележаа остар пад следејќи го намалувањето на индексот на Волстрит и другите светски берзи. Вложувачите стравуваат од засилување на...
Бизнис

Доделени три милиони евра за проекти со невладини организации

CENTAR MKD
Денеска во ЕУ инфо-центарот се одржа промоција на договорите за грант од ИПА 2013 – грантовата шема за проекти „Зголемување на конкурентноста во Република Македонија“...
Бизнис

Тутунска направа наидува на препрека при преиспитување на опасности за заболувања од страна на експерти

CENTAR MKD
Philip Morris International Inc. не успеа да ги убеди здравствените експерти дека производот што загрева тутун го намалува ризикот од болести поврзани со пушењето. Како...
Бизнис

Чудни математики со цените на горивата: бензинот поскапува, дизелот поевтинува

CENTAR MKD
Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР 95 поскапува за половина денар по литар. Според предвидувањата на...
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Ослободете го распоредот – доаѓаат огромните попусти во Рамстор Мол!

CENTAR MKD
Кончечно дојде тоа време од годината. „Правиме чистка, вадиме се надвор!“ порачуваат од Рамстол Мол каде во вторник почнува традиционалната шопинг манија Garage Sale. До...
Бизнис ТОП ВЕСТИ

Нови цени на горивата – полнете ги резервоарите

CENTAR MKD
Денеска напладне, вообичаено како и секоја втора седмица Регулаторната комисија ги обзнанува најновите цени на горивата во Македонија. Според последната корекција горивата поскапија. Малопродажните цени...
Бизнис

Нови цени на горивата во Македонија – колку ќе поскапи дизелот овој пат!?

CENTAR MKD
На 5 февруари во понеделник, вообичаено секоја втора седмица Регулаторната комисија ги обзнанува најновите цени на горивата во Македонија. Според последната корекција горивата поскапија. Малопродажните...