Секогаш во средиштето на збиднувањата...

КОРОНАТА КОСИ: Нови 15 починати и 247 заразени од 737 тестирани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-116, Куманово-4, Штип-12, Прилеп-23, Тетово-10, Струга-12, Велес-7, Битола-8, Охрид-14,…

Заврши владината седница – донесени се важни одлуки

Од 15-тата седница на Владата: Утврден ребалансот на Буџетот по амандманската расправа во Собранието; Во пакетот 4 за финансиска поддршка влегуваат и самостојните вршители на дејности; Одлуки за нови кадровски решенија Владата на…

Караџовски: Тестовите за Ковид-19 не се тестови за бременост па да се продаваат во…

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, на денешната прес конференција заедно со министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека утре се отвораат нови простории, во Институтот за јавно здравје, со што ќе се…

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите,…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се јави преку социјалната мрежа Фејсбук по високиот број на починати лица. Тој вели дека „земјата го плаќа Заев со животите на луѓето кои се губат затоа што имаме отсуство на организиран систем да се соочи со…

Се огласи Филипче по црниот рекорд на 22 починати и заразени околу 30 проценти од…

Фејсбук статус на министерот Венко Филипче: Денеска за жал, имаме досега најголем број на починати, 22 пациенти ја изгубија битката со Ковид-19. Регистрираме рекордни 30% позитивни од тестирани лица, а речиси 600 пациенти се…

Погребан Амди Бајрам – на погребот присуствувале околу 300 луѓе

Поранешниот пратеник и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам попладнево беше погребан на муслиманските гробишта во Бутел. Како што јавуваат дел од медиуми, на погребот присуствувале околу 300 луѓе кои носеле заштитни маски, но…

Запленета огромна количина на дрога во Охрид

Над сто килограми дрога - марихуана е запленета во Охрид кај градските гробишта, дознава Centar.mk. Полицијата уапсила турски државјанин кој на пренесувал дрогата со возило марка цитроен. Од МВР за Centar.mk ја потврдија…

Се огласи Филипче: Мерките кои ги препорачавме ќе придонесат да се намали трансмисија на…

Мерките кои ги препорачавме ќе придонесат да се намали трансмисија на вирусот, изјави Венко Филипче, министер за здравство. - Гледаме што се случува насекаде во светот со преполнување на болничките капацитети, со мерките кои се на сила…

Од страна на ЦЈЗ Скопје итно ќе биде спроведена епидемиолошка анкета со најблиското…

Министерството за здравство информира дека откако кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека истиот бил позитивен на ковид-19, Центарот за јавно здравје-Скопје ги презема сите мерки за заштита и спречување на понатамошно ширење…

ЦРН ДЕН: 14 починати, 404 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје- 172, Куманово-15, Дебар-4, Штип-8, Прилеп-25, Тетово-41, Струга-4, Велес-6, Битола-4,…

Заев: Со големо жалење ја примив тажната вест за смртта на Амди Бајрам

Со големо жалење ја примив тажната вест за смртта на Амди Бајрам, напиша премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи. - Во мое име, и во име на Владата на Република Северна Македонија, упатувам изрази на длабоко сочувство за оваа голема…

Почина Амди Бајрам

На 64 годишна возраст почина Амди Бајрам. Бајрам според информациите починал во приватна клиника, неофицијално причината била проблеми со срцето. Амди Бајрам е роден во Скопје во 1956 година и има завршено средно трговско училиште.…

Црн ден: Од коронавирус почина пејачот Васил Ангов

По компликации предизвикани од коронавирус, синоќа во Гевгелија почина познатиот музичар, пејач Васил Ангов. Тој е трета жртва од Ковид-19 во Гевгелија. Васил Ангов во 1995 година настапи на фестивалот „Макфест“ каде ја отпеа…

Џабир Дерала со покана за интервју со Христијан Мицкоски

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Почитуван г. Мицкоски, Во изминатите години се обратив повеќе пати до Вас и до Вашиот претходник, со љубезна молба да одговорите на повеќе актуелни прашања поврзани со Вашата партија и со нејзините политики,…

Е ова е лото: Во Краљево падна седмица вредна 2.5 милиони евра

2,5 милиони евра отидоа во Краљево, Србија откако падна седмица на лото. Во 85-тото коло од играта на лотарија во Србија беше извлечена „седмица“ вредна дури 2,5 милиони евра. Победничкото ливче било уплатено во Краjeево, а во…

ШТИП ВО ТАГА: Короната нема милост, од ковид почина познатиот хирург д-р Ѓорги Денков

Денеска во Штип починал познатиот хирург д-р Ѓорѓи Денков. „Денеска во 67-та година од животот почина познатиот и почитуван хирург од Штип, д-р Ѓорѓи Денков. Сочувство до семејството, колегите и пријателите. Ова е 9. жртва од…

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Косово, Aвдулах Хоти

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го пречека премиерот на Република Косово, Aвдулах Хоти во рамки на официјалната посета на нашата земја. Владината делегација на Косово предводена од премиерот…

Мијалков: Македонија е ВМРО – ВМРО е Македонија

Фејсбук статус на Сашо Мијалков по повод Сенот на македонската револуционерна борба: Македонија е ВМРО - ВМРО е Македонија ! Македонија може многу повеќе и многу подобро од тоа што е сега и ВМРО-ДПМНЕ може многу повеќе и многу подобро…

Попоски позитивен на ковид-19

Поранешниот министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски е позитивен на коронавирусот. Оваа информација тој ја сподели на социјалната мрежа Фејсбук. -Добив позитивен разултат на тест за ковид. Добар сум и немам…

Заев: Работното време на сите угостителски објекти се ограничува до 23 часот, освен за…

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Работното време на сите угостителски објекти се ограничува до 23 часот, освен за оние што вршат достава на храна. 🕚 Апелираме граѓаните да ги почитуваат мерките, само преку почитување на…