Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од Лејкерс, Рик Фокс, репортерот Џаред Гринберг, објави на „Твитер“ дека тоа е лажна вест.…

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена. Училиштата кои моментално се на…

Облачно и дождливо со температура до 11 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Во попладневни часови постепено ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал…

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби…

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа загина НБА-легендата Коби Брајант заедно со својата 13-годишна ќерка Џијана Марија и уште седуммина во хеликоптерот што…

Трагедијата уште поголема: Во несреќата загина и една од ќерките на Коби

Во тешката хеликоптерска несреќа во која животот го загуби еден од најголемите спортисти на сите времиња, Коби Брајант, загинала и една од неговите четири ќерки, Џана. Светот се простува од Коби на социјалните мрежи. Американските…

Трагедија: Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Поранешната НБА ѕвезда, Коби Брајант, го загубил животот во хеликоптерска несреќа, објави вечерва „ТМЗ“. Брајант и уште четири лица загинале по пад на хеликоптерот во околината на Лос Анџелес, а потврдено е дека со него не патувала…

Филиче од трибината Агенда Здравство 20-24: Годинава започнува изградбата на новиот…

Претседателот на комисијата за здравство на СДСМ Венко Филипче, денеска на трибината Агенда здравство 20-24 ги соопшти главните постулати на кои ќе се темели програмата на СДСМ за развој на здравствениот систем во период 2020 - 2024 година.…

За програми и мерки за вработување издвоени се 1,45 милијарди денари во Оперативниот план

Над 11 илјади и 700 невработени граѓани ќе бидат опфатени со Оперативниот план за активните програми и мерки за вработување и услуги за пазарот на трудот, за кој во 2020 година се издвоени рекордни 1,45 милијарди денари, информираа на…

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски…

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како што најави, наскоро ќе биде доставен во Собранието. Спасовски верува дека сега е…

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен авион во светот. Авионот кој е поголема и поефикасна верзија на успешниот 777 муни-џамбо, полета од…

Синиша Варга од трибината Агенда Здравство 20-24: Вашата држава во изминатите 3 години има…

Поранешниот министер за здравство во Република Хрватска и консултант на Светска Банка и СЗО, Синиша Варга од денешната трибина Агенда 20-24 посветена на реформите во здравството истакна дека Република Северна Македонија има направено…

Нешковски од трибината Агенда Здравство 20-24: ВМРО ДПМНЕ не презеде ништо да ги задржи…

Речиси беше невозможно како млад доктор да се вработиш во јавното здравство, рече Трајче Нешковски, специјализант по пулмологија и алергологија, член на СДСМ. Во 2017 година се донесе закон за надоместок за приватните специјализнатите, а…

Николов од трибината Агенда – Здравство 20 – 24: 300 илјади луѓе од источниот регион…

Сите се стремиме кон модерно здравство - здравство фокусирано на пациентите. Но, исто така и здравство фокусирано кон мотивирање на медицинскиот персонал. Да бидеме мотивирани и успешни во својата работа - истакна Сашко Николов – млад…

Филипче од трибина Агенда Здравство 20-24: Денес не постои пацинет кој го нема потребниот…

Реформите во здравството воведени во изминатите години, сериозно придонесе кон овозможување поквалитетн живот на пациентите кои се снабдени со потребните лекови, како и на медицинскиот кадар со зголемување на платите и подобри услови за…

Маричиќ: Сите пратеници да го поддржат Законот за ЈО кој ја гарантира евроатлантската…

Интегрален текст прес конференција, Б.Маричиќ Како одговорна партија СДСМ никогаш не заборава дека наша обврска е да им служиме на граѓаните и да работиме за општото добро. Очекуваме така да се однесуваат и другите политички партии за да…

Живковиќ: Советничка на Груевски го води кабинетот на Мизрахи, ништо не се менува во…

Интегрален текст од прес-конференција, М. Живковиќ- Претседател на комисија за труд и социјална политика Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ, партијата предводена од Христијан Мицкоски работи по инструкции на бегалецот од правдата, Никола…

СДСМ: Спрега на ВМРО-ДПМНЕ со Ла Верита за лажни вести, фабрикувани случаи и измислици,…

Безидејната ВМРО-ДПМНЕ партијата олицетворение на лаги, измислици и монтирани случаи во недостиг на идеи и програма, продолжува со обидите за манипулација преку конструирани случаи, реагираат од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.…

Ѓорги Спасов: „Рускиот вулкан ГејСеро одново проработи“

Фејсбук статус на Ѓорги Спасов: Геј Серо одново проработи☺ Рускиот вулкан ГејСеро, сместен во Италија, кој има задача да ги помага екстремните десничари одново проработи. Сега пред приемот на Македонија во НАТО и пред…

Кои се „Ла Верита“ и Ларис Гајсер?

Весникот „Ла Верита“, кој ги објави снимките, меѓу другото, и од разговор меѓу Јордан Камчев и Боки 13 важи за близок до есктремнодесничарската партија Лига. Во него во континуитет се објавуваат информации со кои се атакува на сите што…

Малолетник избоден во билјард клуб, со повреди пренесен во болница во Тетово

Шестнаесет годишен малолетник од Мала Речица-Тетово, вчера по претходна расправија, а потоа и физичка пресметка со остар предмет му нанел убодна рана на 15-годишен малолетник. Настанот, како што информираат од МВР, се случил во билијард…