12.8 C
Скопје
16. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

„Путин ќе го искористи новиот статус на жртва за уште посилно да удри по Украина“: Варга по терористичкиот напад во Москва

Русија од почетокот на војната имаше статус на агресор, но по терористичкиот напад во Москва, одреден период ќе има статус на жртва, што Владимир Путин ќе го искористи за да ја погоди Украина уште посилно, оценува новинарот и политиколог Борис Варга.

Русија сè уште не објавува дека Исламската држава (ИД) ја презела одговорноста за нападот, но ако се потврди дека тоа е вистина, тогаш ИД го користи моментот додека Русија е зафатена со војната во Украина, изјави тој за N1.

„Секако, Путин нема да признае дека тоа е нивен неуспех на разузнавањето бидејќи САД и Велика Британија испратија многу јасно предупредување за терористичкиот напад две недели пред тоа. САД ги предупредија своите граѓани дека постои таква опасност и да избегнуваат такви собири“, изјави Борис Варга.

Русија за некое време ќе има статус на жртва, што Путин несомнено ќе го искористи.

„Путин може уште посилно да удри по Украина оправдувајќи ја својата суровост како одмазда за украинската трага. Путин исто така може да ја зголеми внатрешната репресија и да ја направи причина за поголема мобилизација“, смета тој.

На прашањето зошто Русија го игнорирала предупредувањето, Варга вели дека треба да се држи до официјалното објаснување – преокупација со Украина.

„Важна е уште една работа. Позицијата на муслиманите во Русија е најчувствителното прашање од распадот на СССР. Бидејќи рускиот свет сега се шири, Путин се заснова на православието како еден вид продолжување на Коминтерната. Авторитарецот Кадиров само привремено му го реши тој проблем на Путин. Но, ако се потсетиме на самиот почеток на војната, малцинствата први влегоа во војна, први беа мобилизирани. Најголемиот отпор беше во Северен Кавказ, да се потсетиме на бунтот во Дагестан кога почна војната во Газа“, објасни тој.

Кремљ, смета тој, ќе се обиде да ја фокусира целата приказна на Украина.

„Тоа ќе ја зголеми репресијата. Путин не смее да ја загуби војната во Украина бидејќи тоа би бил неговиот политички крај. Истата ситуација ја имавме и на Балканот, пропорционално многу помала. Западот се соочува со дилема – дали да продолжи да ја вооружува Украина или да ја замрзне оваа војна. Но, ниту Западот не смее да дозволи целосен пораз на Украина бидејќи тоа би бил негов геополитички пораз“, рече тој.

За да го спречи тоа, Западот отвора и ново прашање што го спомна Макрон – испраќање војници, но ова, потсетува Варга, наиде на големи критики.

„Западот нема јасна визија како да излезе од оваа војна. Тие многу добро знаат дека секој пораз за Украина значи уште подолга и поскапа војна. Ова е експанзија кон Молдавија и ако има понатамошен напредок на територијата на Украина, ќе има ново заплашување на Финска и Шведска и зголемување на тензиите меѓу Русија и членките на НАТО и ЕУ“, смета тој.

За разлика од Западот, Путин има јасни цели – да победи во војната и да заземе територија, додаде тој.

„Војната во Украина е војна против НАТО и сузбивање на влијанието на САД. Путин чека подобри околности на фронтот, а тие веќе му се подобри. Украина е во далеку полоша позиција поради неодлучноста на Западот. Од самиот почеток се двоумеле. Бидејќи контраофанзивата не беше успешна, Западот сега се прашува дали да оди на мир, а секое примирје, како што видовме по мирот во Минск, доведе до нова војна. Западот знае дека секое примирје води само до закрепнување на Русија и нејзино постигнување нови цели“, рече тој.

Клучни се изборите во САД во ноември, потсети Варга.

„Се очекува дека евентуалната победа на Трамп ќе создаде политичка рамка за Русија да добие одбранбена поддршка од Западот“, рече тој.

Украина можеби губи по линијата на копнениот фронт, но затоа добива на Црното Море, посочи тој.

„Пред еден месец повеќе од една третина од руската црноморска флота беше оневозможена. Украина не победува овде, но му нанесува сериозни загуби на својот непријател“, заклучи Варга.

Спонзорирано: